C. S. Lewis'in 1937’de Yayınlanan Hobbit Eleştirisi

 

Narnia Günlükleri’nin yazarı Clive Staples Lewis, J. R. R. Tolkien’i Oxford’da tanımıştı. Alegori ve fanteziye meraklı iki Hıristiyan ahlakçısı, bir cemiyet kurarak bu ilgilerini kulüp ortamına taşımış, yazdıkları ve okuduklarını daima birbirleriyle paylaşmışlardı. Yazar kimliğinin dışında eğitimci ve eleştirmen olan Lewis, Hobbit’in yayımlanmasından çok geçmemişken bir metin kaleme alıp eseri ilginç bir kıyaslamaya tabi tutuyordu. Bu kısa fakat önemli metni sizler için Türkçeleştirdik, keyifli okumalar…

 “Hobbit’in Alice’den pek çok farkı olsa da, yayıncılara göre,  ikisinin de ortak noktası bir profesörün elinden çıkmış olmalarıdır. Daha da önemlisi, her iki kitap da bizi kendi dünyalarına davet eden rafine bir alttüre mensuptur."

“Âdeta bu dünyalar biz onlarla karşılaşmadan asırlar önce de varmışçasına. Ve nitelikli bir okuyucu bu evrenleri keşfettiğinde artık kendini o evrenlerden söküp alması imkânsız bir hâle gelir. Alice’in, Söğütlerdeki Rüzgâr’ın, Düzlemler Ülkesi’nin ve Fantastes’ın evrenleri gibi.”

Hobbit evrenini tanımlamak zor ve hatta imkânsızdır elbette, çünkü henüz çok yeni. Oraya gitmeden bilemezsiniz, giderseniz de tüm detaylarıyla hafızanıza kazınır."

“Yazarın takdire şayan Mirkwood, Goblingate ve Esgaroth illüstrasyonları ve haritaları bu evrene dair bir fikir edinmemizi sağlıyor. Sayfaları karıştırırken karşımıza çıkan cüce ve ejderha isimleri de öyle. Daha önce çocuk kitaplarından aşina olduğumuz cücelerle karşılaşıyoruz ama Profesör Tolkien’in cüceleri köklü bir tarihe ve geçmişe sahip yaratıklar. Öyle ki yarattığı bu evren için gerekenden daha fazlasını bildiğini bile söyleyebiliriz. Hobbitler, cücelerden daha kısalar. Sakalları yok ve Lilliputlardan daha büyükler."

“Değişimin ne kadar kaçınılmaz olduğunu ve kahramanın yolculuğuna nasıl ayak uydurduğunu öğrenmek için onu bizzat kendiniz okumalısınız. Her şey harika olsa da, hiçbir şey keyfi değildir: Wilderland sakinleri en az bizim dünyamızdaki canlılar kadar var olma hakkına sahiplerdir."

“Bu kitabın anaokullarında çokça okunulacak bir çocuk kitabı olduğu aşikâr. Çocuklar Alice’i ciddiyetle okurken yetişkinler kahkahalarla kendilerini metne bıraktılar. Hobbit’se genç okurlarca daha eğlenceli bulunabilir. Ancak yıllar sonra, onuncu ya da yirminci okumada her şeyin ne kadar da kendine özgü, olgun ve dostane bir üslupla anlatıldığını fark edebilirsiniz. Ayrıca derin bir tasarım süreci ve ustalık söz konusu. Tahminde bulunmak riskli olabilir ama Hobbit’in bir klasik olduğu apaçık.”

 


Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın