Filtrele


Kategoriler
Marka Filtrele
Yayınevi Filtrele
Yazar Filtrele
Fiyat Filtrele
Umberto Eco

Umberto Eco

Umberto Eco 5 Ocak 1932 tarihinde İtalya'nın Piemonte bölgesinde Alessandria’da doğdu. 
22 yaşında Torino Üniversitesi’nden doktora derecesi alarak genç yaşta başarıya imza attı. Doktora tezini filozof ve dini düşünür Aquinolu Aziz Tommaso üzerine hazırladı. 1954 yılından 1959’a kadar İtalyan radyo televizyonu RAI’de kültürel editör olarak çalıştı.
Eco Henüz 39 yaşındayken Bologna Üniversitesinde Göstergebilim Profesörlüğü unvanını aldı. 
1960’lı yıllarda avangart ve kitle kültürüne yönelik çalışmalar yapan Umberto Eco son dönemlerinde güncel olgular ve olaylar üzerine çalışmalar yapmıştır. Bu çalışmalar içinde edebiyat eleştirileri ve iletişim konuları ön plana çıkmaktadır.
Tarihçi, filozof, Orta Çağ uzmanı olarak bilinen Umberto Eco Orta Çağ estetiği ve göstergebilim dallarının dünya çapındaki ustalarındandır. 
Bilim adamı olarak bir üne sahip olan Umberto Eco esas dünya çapındaki ününü edebiyatçı kişiliği ile kazanmıştır. Romanları yayınlanmaya başladığından beri geniş kitleler tarafından büyük bir ilgiyle karşılanmış ve tüm dünyada sadık bir okur kitlesi edinmiştir. 
Eco özellikle tarih bilgisiyle süslediği eserlerinde büyük bir ustalık göstermiştir.
Orta çağ döneminde Hristiyanlık tartışmalarını polisiye bir kurguda anlattığı Gülün Adı romanı dünya çapında ün kazandığı roman olmuştur.
Gizli bilimler tarihi olarak da okunabilecek Foucault Sarkacı hem kurgusu hem de içerdiği bilgiler ile dikkat çeken bir roman olmuştur. 
Baudolino adlı eseri Bizans ve IV. Haçlı Seferi hakkında sürükleyici bir anlatıdır. İstanbul'a geniş yer ayırdığı bu eserini yayınlamadan kısa bir süre önce 1998 yılında İstanbul'u ilk kez ziyaret etmiştir. İkinci ziyaretini ise sanat tarihçisi Dr. Sedat Bornovalı eşliğinde 2013 yılında gerçekleştirmiştir. Bu ziyareti sırasında Boğaziçi Üniversitesi'nde yazar Orhan Pamuk ile bir söyleşiye de katılmıştır.
Birkaç yıl boyunca kanser tedavisi gören ünlü düşünür, 19 Şubat 2016 tarihinde yaşamını yitirmiştir. Umberto Eco ölmeden önce bir arkadaşına söylediği vasiyetinde "Ölümümden sonra 10 yıl boyunca benim adımı kullanarak etkinlikler düzenlemeyin." şeklinde bir istekte bulunmuştur.
Öne çıkan eserleri 
Gülün Adı 
Foccualt sarkacı 
Yorum ve Aşırı Yorum 
Ortaçağ 
Baodulino 
Açık Yapıt 
Prag Mezarlığı 
Umberto Eco sözleri ve alıntıları
“Diktatörlükler kendilerinden yana olanları bir arada tutmak için her zaman bir dış düşman bulurlar.” Foucault Sarkacı
“Kent bugün sizin, bizim çobanı olduğumuz, Tanrı'nın kullarının yaşadığı yerdir. Zengin din adamlarının yoksul ve aç insanlara erdem üstüne vaaz verdikleri bir rezillik yeridir.” Gülün Adı
“Gerçek sevgi, sevilenin iyiliğini ister. ” Gülün Adı

Liste

Sonuç Bulunamadı!

Farklı kriterler ile tekrar arama yapabilir ya da bir sorun olduğunu düşünüyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın