Filtrele


Kategoriler
Marka Filtrele
Yayınevi Filtrele
Yazar Filtrele
Fiyat Filtrele
Svetlana Aleksiyeviç

Svetlana Aleksiyeviç

İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi, eserlerini “Zamanımızın ızdırabı ve cesareti için bir abide.” olarak tanımladığı Belaruslu yazar Svetlana Aleksandrovna Aleksiyeviç’i 2015 yılı Nobel Edebiyat Ödülü’ne layık gördü.

Aleksiyeviç 1901 yılından bu yana verilen ödülü alan 14’üncü kadın yazar. Yazar “Savaşın Kadın Olmayan Yüzü” (1985), “Çernobil’den Sesler” (2005) gibi eserleriyle tanınıyor.

Yazar Svetlana Aleksiyeviç, kitaplarında ele aldığı konuları şu şekilde tanımlamaktadır:

“SSCB dönemine ve sonrasına dönüp baktığımızda, tarihimizin koca bir mezar ve büyük bir kan banyosundan ibaret olduğunu görürüz. Kurbanlarla cellatlar arasındaki tükenmek bilmez diyalogları duyarız. Sürekli olarak karşımıza aynı lanetli sorunsallar çıkar: Ne yapmalı, suçlu kim? Devrim, toplama kampları, II. Dünya Savaşı, Sovyet-Afgan Savaşı sırasında halktan gizlenen gerçekler, büyük bir imparatorluğun çöküşü, devasa ölçekte bir sosyalist ütopyanın paramparça dağılması, yeni ortaya çıkan evrensel problemler, Çernobil faciası vs. Bunlar, Dünya üstündeki tüm insanların cevaplaması gereken sorulardır ki, tümü bizim kendi gerçek tarihimizdir. İşte tüm bu cehennemden çıkma soru ve sorunlar, benim kitaplarımın izleğini oluştururlar. “

Liste

Sonuç Bulunamadı!

Farklı kriterler ile tekrar arama yapabilir ya da bir sorun olduğunu düşünüyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın