Filtrele


Kategoriler
Marka Filtrele
Yayınevi Filtrele
Yazar Filtrele
Fiyat Filtrele
Stephen King

Stephen King

Amerika’lı yazar Stephen King 21 Eylül 1947 yılında dünyaya geldi. Daha çok küçük yaştayken babası Donald Edwin King evi terketti ve Stephen King abisi ile birlikte annesinin himayesi altına girdi. Ailesinin ekonomik sıkıntıları nedeniyle çok zor şartlar altında büyüdü.
Stephen King’in ilk okuma serüveni içinde babasına ait olan fantastik ve korku türündeki kitapların yer aldığı bir sandık bulmasıyla başladı. Bu kitaplar gelecekte büyük bir yazar olmak için attığı ilk adım oldu. Çok küçük yaşlarda yazmaya başlayan Stephen King 12- 18 yaşları arasında yazdığı öykülerle birçok ödül kazandı. 
1966’da liseden mezun oldu ve 1970 yılında Maine Üniversitesi’nde Edebiyat Fakültesi’ne girdi. Kendisi gibi bir yazar olan Tabitha Spruce ile evlendi ve üç çocukları oldu.
İlk romanı Göz (Carrie) 1974 yılında yayımlandı ve büyük başarı elde etti. King, bu başarıyla birlikte kendini tamamen yazmaya adadı. Göz’ün getirdiği başarı ile Stephen King korku öyküleri dalında zirveye yürüdü.
Yazarın en çok bilinen kitabı Kara Kule serisidir. Bu seride yazar fantastik bir dünyayı vahşi batı ortamında kurgular. Öldükten sonra sahibi tarafından yeniden hayata döndürülen ve hayata döndükten sonra saldırganlaşan bir kediyi anlatan romanı Hayvan Mezarlığı en sevilen romanlarından biridir. 
Stephen King romanları her zaman sinemanın ilgisini çekti ve birçok kitabı sinemaya uyarlandığında filmler de bir başyapıta dönüştü.
Kitapları arasında en çok öne çıkanlardan biri olan Medyum’u (The Shining) büyük bir başarı yakaladı ve aynı zamanda ünlü yönetmen Stanley Kubrick tarafından beyaz perdeye uyarlandı. Filmde büyük oyuncu Jack Nicholson rol aldı. 
1982 yılında yayımlanan Rita Hayworth ve Shawskank Redemption öyküsü “Esaretin Bedeli” adıyla sinemaya uyarlanarak tüm zamanların en iyi filmlerinden biri oldu. 
Stephen King’in sinemaya uyarlanan kitapları arasında Yeşil Yol da bulunmaktadır. 1996 yılında yayımlanan eserin Hollywood uyarlamasında Tom Hanks başrolde oynadı ve bu film de sinemaseverler için kült filmler arasına girdi.
Yazarın şaheseri olarak nitelendirilen O (It) televizyon dizisi olarak da uyarlandı. Ayrıca, Kubbenin Altında romanı da 2012 yılında dizi olarak uyarlandı.
Kitaplarındaki korku temalarını toplumsal sorunlara ve insan psikolojisine dayanarak işleyen Stephen King birçok ödül kazandı. Şu ana kadar Bram Stoker Awards, Dünya Fantezi Ödülü, British Fantasy Society Awards ve PEN America Literary Awards gibi prestijli ödülleri almıştır

Liste

Sonuç Bulunamadı!

Farklı kriterler ile tekrar arama yapabilir ya da bir sorun olduğunu düşünüyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın