Filtrele


Kategoriler
Marka Filtrele
Yayınevi Filtrele
Yazar Filtrele
Fiyat Filtrele
Stefan Zweig

Stefan Zweig

Ülkemizde Satranç adlı kısa öyküsüyle ve psikolojik tahlillerle desteklediği muhteşem biyografi eserleriyle tanınan Avusturyalı roman, tiyatro, biyografi yazarı ve gazeteci Stefan Zweig, 28 Kasım 1881 yılında Viyana, Avusturya‘da Ida Brettauer, Moritz Zweig çiftinin oğlu olarak doğdu.
Edebiyatla küçük yaşta tanışan Zweig, felsefe eğitiminin yanı sıra İngilizce, Fransızca, İtalyanca, Latince ve Yunanca eğitimi de aldı. Viyana Üniversitesi Felsefe ve Edebiyat Bilimleri Fakültesinde 1904 yılında “Hipolyte Taine’in Felsefe” başlıklı doktora tezini vererek, yükseköğrenimini tamamladı. 1940 yılında İngiliz vatandaşı oldu. İlk zamanlar şiirle ilgilenen yazar birçok şairin çevirisini yaparak Almancaya kazandırdı.
Biyografi ustası olarak tanınan Stefan Zweig roman, uzun öykü, tiyatro, deneme, şiir, seyahat ve anı türlerinde yirmiden fazla eser verdi. 1920'li ve 1930'lu yıllarda Alman dilinin en çok okunan yazarları arasında sayılan Stefan Zweig’in eserleri milyonlarca baskıya ulaştı ve elliyi aşkın dile tercüme edildi.
Zweig seyahat etmeyi çok seven bir yazardı. Seyahatlerinde notlar alır ve öykülerine buradan detaylar eklerdi. 1907-1909 yılları arasında Seylan, Gwalior, Kalküta, Varanasi, Yangon ve K. Hindistan'ı, 1911'de New York, Kanada, Panama, Küba ve daha birçok ülkeyi ziyaret etti. 
Kazandığı ödüllerin çoğunu 20’li yaşlarında kazanan Zweig, toplumu gözlemleyerek kendi düşünceleri ile sentezler ve bu sentez üzerinden hikâyelerini oluştururdu. 
I.Dünya Savaşı’nın ardından ülkesine dönüp Salzburg’a yerleşti. Burada ilk eşi Frederike Von Winternit ile evlendi ve uzun bir süre burada yaşadı. Salzburg’da geçirdiği yıllarda Zweig edebiyatta doruğa tırmandı, en güzel eserlerini burada verdi. Yazar dostlarını sık sık Salzburg’da konuk etti. Romain Rolland, Thomas Mann, H.G. Wells, Hugo von Hoffmannstahl, James Joyce, Franz Werfel, Paul Valery, Arthur Schnitzler, Ravel, Toscanini ve Richard Strauss Zweig’in konuğu oldu.
Stefan Zweig birçok türde eser veren bir yazardır. Öykü, roman ve tiyatro oyunu dışında biyografi ve deneme kitapları da yazdı.  Freud ve psikolojiye olan ilgisi onu bu alana yöneltti. Biyografi kitapları ile öne çıkan yazar edebiyat, felsefe ve siyaset alanında ünlü isimlerin hayatını kaleme aldı. Bu biyografiler arasında “Üç Büyük Usta: Balzac, Dickens, Dostoyevski”; “Kendi İçindeki Şeytanla Savaşanlar: Hölderlin, Kleist, Nietzsche”; Marie Antoinette, Magellan, Amerigo, Fouche, Erasmus, Stendahl eserleri dikkat çekmektedir.
Stefan Zweig’ın öykü ve roman türünde en bilinen eserleri Satranç, Acımak, Olağanüstü Bir Gece adlı kitaplarıdır. Ayrıca yazarın diğer öne çıkan kitapları arasında Amok Koşucusu, Bir Kadının Yaşamından Yirmi Dört Saat ve Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu bulunmaktadır. Özellikle Satranç dünya çapında ilgiyle okunan bir kitap olmuştur.
Satranç kitabı, kişisel azmin, direnme gücünün ve insanın kendi sınırlarını zorlamasının psikolojik olarak bir satranç turnuvası ekseninde anlatır. Ayrıca, Satranç kitabı yazarın ölümünden hemen önce tamamladığı birkaç düzyazı metinden biridir.
Amok Koşucusu doktor olarak yardıma ihtiyaç duyan bir insana el uzatmanın vicdani yükümlülüğüyle kendi karmaşık duyguları arasında sıkışıp kalan bir adamın hikâyesidir.
Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu, tek taraflı bir aşk hikâyesini, bir kadının iç dünyasından uzun bir mektupla anlatır.
Stefan Zweig, II. Dünya Savaşı yıllarında Yahudi asıllı olması nedeniyle ülkesinden sürüldü. Sürgündeki ilk hayatına İngiltere’deyken başlayan yazar daha sonra Brezilya’ya gitti ve 2. evliliğini yaptığı Lotte Altman ile Rio de Janeiro’ya yerleşti. 
Stefan Zweig, ülkesi 1938 yılında Nazi kontrolüne girince büyük bir umutsuzluğa düşerek 22 Şubat 1942’de Brezilya’da arkasından bir mektup bırakarak eşi Lotte ile birlikte yaşamına son verdi. Brezilyalı bir doktor, Zweig’in intihar etmeden önce yazdığı bu mektubu 1960’lı yıllarda polis memurundan alarak 30 yıl sonra İsrail Ulusal Kütüphanesi’ne bağışladı. 
Stefan Zwieg’in kitaplarından bazı alıntılar
“... Ve insanların arasında yalnız olmaktan daha korkunç bir şey yoktur.” Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu, Stefan Zweig
“Sonunda yalnızdım ve artık asla yalnız olmayacaktım!” Satranç, Stefan Zweig
“Belki de insan her şeyi içine atmaktan boğuluyor zamanla...” Amok Koşucusu, Stefan Zweig
"İnsanları yargılamaktan değil, anlamaya çalışmaktan zevk alıyorum." Bir Kadının Yaşamından Yirmi Dört Saat, Stefan Zweig

Liste

Sonuç Bulunamadı!

Farklı kriterler ile tekrar arama yapabilir ya da bir sorun olduğunu düşünüyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın