Filtrele


Kategoriler
Marka Filtrele
Yayınevi Filtrele
Yazar Filtrele
Fiyat Filtrele
Orhan Pamuk

Orhan Pamuk

Orhan Pamuk, 1952'de İstanbul'da doğdu. Tam adı Ferit Orhan Pamuk’tur. Kalabalık bir ailede, şehrin zengin semtlerinden Nişantaşı'nda büyüdü. Liseyi İstanbul'da, Robert College'inde okudu.
Pamuk, 22 yaşına kadar sürekli resim yaptığından, ressam olacağını düşünüyordu. Üç yıl İstanbul Teknik Üniversitesinde Mimarlık okuduktan sonra, mimar ve ressam olmayacağına karar verdi. Mimarlık bölümünü bırakan Pamuk, İstanbul Üniversitesi'nde Gazetecilik okudu. 23 yaşından sonra yazar olmaya karar verdi ve tüm uğraşlarını bir kenara koyup eve kapanıp kendini yazmaya verdi.
İlk romanı “Cevdet Bey ve Oğulları” 1982 senesinde yayımlandı. 1983 yılında bu kitabıyla Orhan Kemal Roman Ödülü’nü aldı. Ertesi yıl ikinci kitabı olan “Sessiz Ev” adlı romanını yayınlayan Pamuk, bu kitabın Fransızca çevirisiyle 1991 senesinde Prix de la Découverte Européenne ödülünü kazandı. 
Orhan Pamuk, uluslararası ilk ününü 1985 yılında yayınladığı “Beyaz Kale” adlı romanı ile yakalamıştır. 1990 yılından sonra başta İngilizce olmak üzere birçok dile çevrilmiştir. ABD'de Independent Award for Foreign Fiction ödülünü kazanmıştır.
Aylin Türegün ile 1982 yılında dünya evine girdi.
Eşiyle Amerika'ya giden Orhan Pamuk 1985-88 seneleri arasında New York'ta Columbia Üniversitesi'nde “misafir alim” olarak bulundu.
1991'de kızı Rüya doğdu.
1994'de Türkiye'de yayımlanan Yeni Hayat adlı romanı Türk edebiyatının en çok okunan romanlarından biridir.
Orhan Pamuk’un en bilinen eserlerinden olan Benim Adım Kırmızı 1998 yılında yayınlandı ve 24 dile çevrildi. 2003 yılında İrlanda'nın ünlü International IMPAC Dublin Literary Award ödülünü kazandı.
Pamuk, 1990'ların ortasından itibaren insan hakları, düşünce özgürlüğü konularında yazığı makalelerle Türk Devletine karşı eleştirel bir tutum aldı fakat aktif siyaset ile pek fazla ilgilenmedi. “İlk ve son siyasi romanım” dediği Kar adlı romanı 2002'de yayımlandı.
Pamuk'un “Kar” isimli romanı, New York Times Book Review tarafından “2004 yılının en iyi 10 kitabından biri” seçildi.
Uluslararası ve yerli gazete ve dergilerde yazdığı edebi ve kültürel makalelerle, kendi özel not defterlerinden yaptığı geniş bir seçmeyi 1999 senesinde Öteki Renkler adıyla yayımladı.
2001 yılında eşiyle ayrıldı.
2006 yılında Çek yazar Milan Kundera ve Philip Roth gibi başarılı isimlerin arasından, Orhan Pamuk 2006 Nobel Edebiyat Ödülü'nü kazanmıştır ve 1 milyon 360 bin dolarlık ödülün sahibi olmuştur.
Orhan Pamuk, Nobel Ödülünü alan ilk Türk olarak tarihe geçmiştir.
Orhan Pamuk sözleri ve alıntıları
“İçinde tekrarlanan ‘niye geldin?’ sorusu, ‘iyi ki geldin’ biçimini almıştı hemen.” Masumiyet Müzesi
“Küçük zevklerimle, küçük dertlerimle bu hayat bana yetiyor.” Cevdet Bey ve Oğulları
“Herkes gibi olmak için her şeyi unutup hiçbir şey olmamış gibi yapmalıydım.” Kırmızı Saçlı Kadın

Liste

Sonuç Bulunamadı!

Farklı kriterler ile tekrar arama yapabilir ya da bir sorun olduğunu düşünüyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın