Filtrele


Kategoriler
Marka Filtrele
Yayınevi Filtrele
Yazar Filtrele
Fiyat Filtrele
Mark Twain

Mark Twain

Mark Twain, asıl adıyla Samuel Langhorne Clemens 30 Kasım 1835 tarihinde Florida, ABD’de John ve Jane Clemens’in altıncı çocuğu olarak dünyaya gelmiştir.
Babası John Clemens ailesini geçindirmek ve zengin olma hayaliyle çeşitli işlerde çalışmıştır. Babası neşesiz ve pek gülmeyen bir adam olan Mark Twain’in annesi ise tam tersi eğlenceli bir ev hanımıydı. Babasının 1847 yılında ani ölümüyle evin tüm sorumluluğunu annesi aldı ve ekonomik sıkıntılar yaşamaya başladılar.
Mark Twain 17 yaşına kadar sirkler, gösteriler ve el sanatlarının sergilendiği eğlenceli bir kasaba olan Hannibal’da yaşadı. Tom Sawyer ve Huckleberry Finn’deki kurgusal mekânları oluştururken yaşadığı kasabadan ilham aldı.
Mark Twain 12 yaşına kadar eğitim hayatına devam edebildi ve sonrasında çalışmaya başladı. Hannibal’da bir matbaada çırak olarak işe girdi. 15 yaşında ise kardeşine ait olan bir matbaada ara sıra yazılar yazdı ve editörlük yaptı.
21 yaşındayken vapur kullanmayı öğrendi ve vapur pilotu olarak çalışmaya başladı. 1861 yılında çıkan İç Savaş ile işe devam edemedi ve California’ya gitti. California’da muhabir olarak çalışmaya başladığı iş hayatı haberler, başyazılar ve eskizler yayınlayarak devam etti. Mark Twain takma adını burada kullanmaya başladı. Mark Twain’in kendine has üslubu dikkat çekti ve kısa süre sonra tanınmaya başlandı. 
1865 yılında yayınlanan Jim Smiler and His Jumping Frog hikayesi ile büyük bir çıkış yakaladı. The Innocents Abroad 1869’da yılında yayınlandı ve çok satanlar listesinde yerini aldı. Mark Twain 34 yaşındayken Amerika’nın en ünlü yazarlarından biri oldu. 
Yazarlığının yanı sıra meraklı ve maceracı ruhlu biri olarak birçok seyahate çıktı. Bu seyahatlerindeki gözlemlerini Yurtdışındaki Masumlar, Yurtdışında Bir Avare ve Ekvatoru Takip Ederken kitaplarında anlattı. Osmanlının son yıllarında İstanbul’u da ziyaret etti. Gezilerinde Mahatma Gandi, Sigmund Freud gibi pek çok ünlü bilim adamıyla ve liderle bir araya geldi.
Mizah yazarı olarak ün yapan Mark Twain hayatının son yıllarında sömürgeciliği, ırk düşmanlığı, kazanç hırsı, dinsel ikiyüzlülüğü sert bir dille eleştiren yazılar yazdı.
1870 yılında Olivia Langdon ile evlendi ve dört çocukları oldu.
En bilinen eserleri arasında yer alan Tom Sawyer’in Maceraları ve Huckleberry Finn’in Maceraları Amerikan edebiyatının önemli klasiklerindendir. 
Mark Twain, geçirdiği kalp rahatsızlığı nedeniyle otobiyografisini bitiremeden 1910 yılında Connecticut’ta hayatını kaybetti.
Mark Twain sözleri ve alıntıları
“Eğitim kafayı geliştirmek demektir. Belleği doldurmak değil.” İnsan Nedir?
“İyi dostlar, iyi kitaplar ve bir de huzurlu bir vicdan; işte ideal hayat.” Tom Sawyer
“Cehalet bilgisizlik değildir. Cehalet bilmediğini bilmemektir.” İnsan, Kendinde Olmayanı Arar
Eserleri 
Jim Smiley ve Zıplayan Kurbağa ve Diğer Öyküler 
Saflar Yabancı Ülkede 
Tom Sawyer'ın Maceraları 
Bir Cinayet, Bir Sır ve Bir Evlilik 
Prens Ve Dilenci 
Küçük Prens ve Sokak Çocuğu / Prens ve Dilenci / Çalınan Taç 
Mississipi’de Yaşam 
Huckleberry Finn'in Maceraları 
Ekvatorun İzinde 
Adem'le Havva'nın Güncesi 

Liste

Sonuç Bulunamadı!

Farklı kriterler ile tekrar arama yapabilir ya da bir sorun olduğunu düşünüyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın