Filtrele


Kategoriler
Marka Filtrele
Yayınevi Filtrele
Yazar Filtrele
Fiyat Filtrele
John Steinbeck

John Steinbeck

John Steinbeck 27 Şubat 1902 tarihinde Salinas, Kaliforniya'da doğdu. 
Annesi Olive Hamilton’ın öğretmen olması John Steinbeck’in okuma alışkanlığı kazanması ve kelime dağarcığının gelişmesinde etkisi oldu. Babası Ernst Steinbeck ise Monterey bölgesinde sayman olarak görev yapıyordu. Üç kız kardeşle büyüyen yazar mutlu bir çocukluk geçirdi. Steinbeck on dört yaşında yazar olmaya karar verdi.
Küçük kırsal bir kesimde büyüyen yazar çiftliklerde ve tarlalarda çalıştı. Çalıştığı bu dönemde işçi yaşamının zorluğunu, sosyal ve ekonomik sıkıntıları ve toplumsal baskıyı yaşadı. Bu dönemde en bilinen eseri Fareler ve İnsanlar’ın taslağını yazdı. 
Çalışma hayatında kazandığı deneyimlerin yazdığı romanlara büyük etkisi oldu.
1919'da Steinbeck, Stanford Üniversitesi İngiliz Edebiyatı bölümüne kaydoldu ama üniversiteyi yarıda bırakarak New York’a gitti. 
İlk eşi Carol Henning ile Kaliforniya’da tanıştı ve 1930 yılında evlendi. 13 yıl sonra evlilikleri sona erdi.
1943’te ikinci evliliğini Gwyndolyn Conger ile yaptı. Çiftin Thomas ve John adında iki oğlu oldu.
Steinbeck, II.Dünya Savaşı sırasında bir savaş muhabirliği yaptı.
John Steinbeck, 1950 yılında üçüncü evliliğini Elaine Anderson Scott ile yaptı.
Kaliforniya’da Tahoe Gölü'nde bekçi olarak çalışmaya başlayan yazar, daha sonra işi bırakarak yazmaya devam etti. Bu dönemde filozof ve deniz biyoloğu olan Ed Ricketts ile tanıştı. Ed Ricketts, John Steinbeck’in birkaç romanına ilham kaynağı oldu. Sardalye Sokağı romanında Doc karakteri, Bitmeyen Kavga, Tatlı Perşembe kitapları için bir çerçeveydi.
1929’da ilk romanı Altın Kupa yayımlandı. 
İlk ses getiren romanı ise bir grup evsiz adamın gözünden anlatılan Yukarı Mahalle romanıdır. Ayrıca, Yukarı Mahalle kitabı sinemaya da uyarlanmıştır.
1936 yılında bir klasik olan Bitmeyen Kavga’yı yazdı. Bu kitapta gençlik yıllarında çalıştığı izlenimlerinden esinlenerek, iki direnişçinin Salinas Vadisi’nde tarım işçilerini örgütleme macerasını anlattı.
John Steinbeck’in “küçük şaheser” olarak nitelendirdiği romanı Fareler ve İnsanlar 1937’de yayınlandı. Roman birçok kez tiyatroya ve sinemaya uyarlandı. Son beyazperde uyarlamasında ünlü oyuncu John Malkovich oynadı. 
Gezici çiftçilik yapan iki arkadaşın dostluk hikayesini anlatan kitap, dostluk kavramını ve insanların hayallerine ulaşmak için verdiği çabayı anlatmaktadır. Ayrıca romanın ilk taslağını yazarın köpeği Toby yediği için yazar baştan yazmak zorunda kalmıştır. 
Gazap Üzümleri, Steinbeck’in en iddialı romanı olarak kabul edilir. Yoksul bir ailenin Kaliforniya’da yeni bir hayat kurma mücadelesini anlattığı roman, ilk haftasında 10.000 kopya sattı. Ayrıca, Gazap Üzümleri filme de uyarlanarak Hollywood klasikleri arasında yerini aldı. En İyi Film de dahil olmak üzere iki dalda Oscar Ödülü’ne layık görüldü.
John Steinbeck hayatı boyunca otuz bir kitap yazdı. En bilinen eserleri arasında Fareler ve İnsanlar(1937), Gazap Üzümleri(1939) ve Cennetin Doğusu(1952)  yer almaktadır. 
Steinbeck 1940'ta Gazap Üzümleri (The Grapes of Wrath) ile Pulitzer ve Ulusal Kitap Ödülünü kazandı. Yazar 1962'de edebiyat alanında verdiği katkılardan dolayı Nobel Edebiyat Ödülü'nü aldı.
1961’de yayınlanan son romanı Kaygılarımızın Kışı’nda Amerika’daki ahlaki yozlaşmayı anlattı.
Steinbeck 20 Aralık 1968'de New York’ta hayatını kaybetti.
John Steinbeck Sözleri ve Alıntıları
"Kitaplar bir halta yaramaz. İnsanın birine ihtiyacı vardır, birine yakın olmak ister." İnler gibi devam etti. "Kimsesi yoksa delirir insan. Kim olduğu hiç önemli değildir, yeter ki yanında biri olsun. İnanın bana, insan fazla yalnız kaldımı, hastalanır." - Fareler ve İnsanlar
Uykuyla dinlenemeyecek kadar yorgunum artık. - Gazap Üzümleri
"Hiç kimse yeteneğinin var olandan az sanılmasını istemez." - İnci

Liste

Sonuç Bulunamadı!

Farklı kriterler ile tekrar arama yapabilir ya da bir sorun olduğunu düşünüyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın