Filtrele


Kategoriler
Marka Filtrele
Yayınevi Filtrele
Yazar Filtrele
Fiyat Filtrele
James Joyce

James Joyce

20 yüzyılın usta yazarları arasında gösterilen James Joyce 2 Şubat 1882’de Dublin, İrlanda’da dünyaya geldi. On çocuklu bir ailenin en büyük çocuğuydu. Başarılı bir şarkıcı olan babası John Stanislaus Joyce’un alkole olan düşkünlüğü ve maddi açıdan aileye destek vermemesi nedeniyle ekonomik durumları çok iyi değildi.
James Joyce küçük yaşlardan itibaren edebiyata ve yazmaya olan ilgisi nedeniyle Henrik Ibsen’in eserlerini kendi dilinde okumak için Norveççe öğrendi. Küçük yaşlarda Dante, Aristoteles ve Thomas Aquinas okumaya başladı.
Ailesi James Joyce’un eğitimine önem verdi. İyi bir eğitim alan Joyce, University College Dublin’e gitti ve modern diller üzerine eğitim aldı. Mezun olduktan sonra İrlanda’dan taşınarak tıp eğitimi almak için Paris’e yerleşti. Annesinin hastalanması nedeniyle İrlanda’ya geri döndü. 1903 senesinde annesini kaybetti.
İrlanda’da kalmaya devam eden James Joyce, Nora Barnacle ile evlendi ve Georgio ve Lucia isminde iki çocukları oldu.
İlk öykülerinin Irish Homestead adlı dergide yayınlanmasıyla edebiyat kariyeri başladı. 1 sene sonra eşi ile birlikte İtalya’da Trieste kentine taşındı ve öğretmenlik yapmaya başladı. James Joyce 17 dil biliyordu. 
İlk kitabı Dublinliler 1914 yılında yayınlandı.
1916 yılında Sanatçının Bir Genç Adam Olarak Portresi kitabını yayınladı. Kitap çok ses getirmemiş olmasına rağmen Amerikalı şair Ezra Pound tarafından Joyce’un üslubu çok beğenildi.
James Joyce asıl çıkışını Ulysses ile yaptı. Ulysses, Dublin’de tek bir günü anlatıyor; 16 Haziran 1904, Joyce’un eşi ile tanıştığı günü. Kitap üç ana karakterin etrafında şekilleniyor; Stephen Dedalus, Leopold Bloom ve eşi Molly Bloom.
James Joyce Ulysses’te bilinç akışı tekniğiyle yeni bir roman türü ortaya koydu. 1922 yılında yayınlanan Ulysses hem çok güçlü övgüler hem de eleştiriler aldı. Kitap daha yayınlanmadan önce içeriği ile ilgili tartışmalar yaşanmaya başladı. Fransa’da ve Amerika’da kitap yasaklandı, editörler para cezası aldı. Tüm bu yaşananlar kitabın satışlarının artmasına neden oldu. 1934 yılında mahkeme kararı ile kitabın pornografik olmadığı açıklandı ve kitap okurlarıyla tekrar buluştu.
1939 yılında Finneganın Vahı romanı yayınlandı Bu kitabı da Ulysses gibi kelime oyunları nedeniyle okunması zor bir kitap oldu. Kitap çıktıktan kısa süre sonra “Haftanın kitabı” ödülünü kazandı.
Gözleri ile ilgili sağlık sorunları olan James Joyce birkaç yıl görme kaybı yaşadı.
James Joyce geçirdiği bağırsak ameliyatından sonra 13 Ocak 1941 yılında hayata veda etti.
James Joyce sözleri ve alıntıları
''Hayat, kötü bir kitabı okumayacak kadar kısadır. '' Ulysses
“Ülkeyi değiştirmek olanaksız. Gel konuyu değiştirelim.”  Ulysses
“Büyük dehalar deliliğe çok yakındır.” Dublinliler

Liste

Sonuç Bulunamadı!

Farklı kriterler ile tekrar arama yapabilir ya da bir sorun olduğunu düşünüyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın