Filtrele


Kategoriler
Marka Filtrele
Yayınevi Filtrele
Yazar Filtrele
Fiyat Filtrele
J. R. R. Tolkien

J. R. R. Tolkien

John Ronald Reuel Tolkien, 3 Ocak 1892 yılında İngiltere’nin o yıllarda sömürgesi olan Güney Afrika’da doğdu. Yazar, şair, filolog ve profesör olan Ronald Tolkien, Hobbit, Yüzüklerin Efendisi ve Silmarillion gibi fantastik kurgu eserleriyle tanınıyor.
İngiltere sömürgesi olan Güney Afrika'nın Bloemfontein şehrinde doğan Tolkien, 1896'da babası Arthur'u kaybettikten sonra ailesiyle Sarehole'da yaşadı. Sarehole'un Tolkien üzerinde derin etkisi bulunduğu ve Hobbit diyarını kurgulamasında etkili olduğu biliniyor.
King Edward's Okulu'nda iken Tolkien'ın dillere büyük yatkınlığı olduğu ortaya çıktı ve bu dönemde kendine ait bir dil tasarlamaya başladı. Böylece Elf dillerinin temelleri atıldı. 
1911 yılında klasik diller eğitimi almak için Exeter Koleji'ne giden Ronald Tolkien 16 yaşında Edith Bratt ile tanıştı. 22 Mart 1916 tarihinde ise Ronald ve Edith evlendi.
Bu arada I. Dünya Savaşı başladı ve kısa bir süre sonra Tolkien de orduya katıldı. İki yakın dostunu bu savaşta kaybeden Tolkien çok yakınında patlayan bir bomba yüzünden İngiltere’ye geri döndü. Fakat savaş Tolkien üzerinde unutulmaz etkiler bırakmıştı. Savaş bittiğinde Oxford English Dictionary’de iş bulan Tolkien, savaştan döndükten sonra hayatının büyük bir kısmını Oxford’da geçirdi.
1945 yılında Oxford'da profesör olmasına kadar geçen zaman içerisinde devasa hayal dünyası Orta Dünya'yı oluşturmaya devam etti. Bir çeviri olan ilk kitabı Sir Gawain and The Green Knight yayınlandı. 1937 yılında Hobbit'i yayımladı. Roman hem olumlu hem de olumsuz tepkiler aldı. 
Yüzüklerin Efendisi serisinin başlangıcı olan Hobbit'te Orta Dünya ilk kez okuyucuların karşısına çıktı. Bundan sonra Tolkien Yüzüklerin Efendisi (The Lord Of The Rings) için çalışmaya başladı.
29 Kasım 1971'de karısı Edith'i kaybeden Tolkien bunun üzerine sadece iki yıl yaşayabilir. 81 yaşında İngiltere'nin Bournemouth şehrinde yaşamını yitirdi.

Liste

Sonuç Bulunamadı!

Farklı kriterler ile tekrar arama yapabilir ya da bir sorun olduğunu düşünüyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın