Filtrele


Kategoriler
Marka Filtrele
Yayınevi Filtrele
Yazar Filtrele
Fiyat Filtrele
J. K. Rowling

J. K. Rowling

Joanne Rowling, 31 Temmuz 1965'te Chipping Sodburry, İngiltere'de doğdu.
Ailesiyle birlikte Bristol'e, daha sonra da Chepstow'a taşındı. Liseyi Wyedean Comprehensive'de okuduktan sonra Exeter Üniversitesinde Fransız Dili ve Edebiyatı eğitimini tamamladı ve Londra'ya yerleşerek araştırmacı ve iki dil bilen bir sekreter olarak İnsan Hakları Örgütünde çalışmaya başladı.
Londra'dan sonra İngilizce öğretmenliği yapmak üzere Portekiz'e taşınan Rowling, 16 Ekim 1992'de Portekizli televizyon muhabiri Jorge Arantes'le evlendi ve 27 Temmuz 1993'te ilk çocuğu Jessica Rowling Arantes'i dünyaya getirdi.
Aralık 1994'te Rowling ve kızı, kız kardeşine daha yakın olmak için Edinburgh'a taşındı. Tek geçim kaynağı işsizlik maaşı olan Rowling, ilk kitabını burada şimdi bir Çin lokantası olan Nicolson's Café'de tamamladı.
Rowling yine bu dönemde Edinburgh Üniversitesi'nde yüksek lisans yaptı ve 1996 yılında mezun oldu.
İlk eseri 6 yaşındayken yazdığı "Tavşan" adlı hikâyesidir.
Harry Potter serisinin dışında dört romanı daha yayımlanan Rowling, polisiye türündeki üç eserini Robert Galbraith mahlasıyla yazmıştır. 1
Adını "J. K. Rowling" şeklinde kısaltmasında ilk kitabın yayımcısı Bloomsbury'nin etkisi vardır. Yayınevi, erkek okuyucuların, kadın bir yazarı okumaktan çekinebileceğini düşünerek yazarın erkek olduğu izlenimi uyandırmak için adının "J. K. Rowling" şeklinde yazılmasını tercih etmiştir. 
Rowling'in Harry Potter serisi tüm dünyada 400 milyon kopya satarak hem kitabı hem de yazarını büyük bir üne kavuşturdu. 
Türkiye'de basımı Yapı Kredi Yayınları tarafından yapılmıştır. Serinin ilk kitabı olan Harry Potter ve Felsefe Taşı Ülkü Tamer tarafından, ikinci kitap Harry Potter ve Sırlar Odası, Sevin Okyay tarafından, üçüncü kitap ve sonrası ise Sevin Okyay ve Kutlukhan Kutlu çevirisiyle kazandırıldı.
Romanlar, son derece büyük bir ilgiyle okundu ve bir anda çok satan kitapların başına yükseldi. Rowling ise kitap yazarak dolar milyarderi olan ilk yazar ve Birleşik Krallık'ın en zengin kadını unvanlarını elde etti. 
Servetiyle Uluslararası PEN Kulübü gibi kurumlara ve Birleşik Krallık İşçi Partisi'ne yüklü miktarda bağışlar yapmıştır.
26 Aralık 2001'de Rowling, Pertshire'daki evinde küçük bir törenle Neil Murray adında bir doktorla evlendi. 
Rowling, 23 Mart 2003'te David Gordon Rowling Murray adını verdiği ikinci çocuğunu dünyaya getirdi. 
Ekim 2015'te Rowling, sekizinci Harry Potter hikâyesi ve Harry Potter'ın en küçük oğlu Albus'u konu alan, oyun yazarları Jack Thorne ve John Tiffany ile birlikte yazdığı iki sahnelik oyun Harry Potter and the Cursed Child'ı Pottermore aracılığıyla duyurdu. 28 Ekim 2015 tarihinde biletler ilk kez satışa sunuldu ve birkaç saat içinde tükendi.
Boş Koltuk, Rowling'in yetişkinler için yazmış olduğu ilk kitaptır. Doğan Kitap tarafından Dost Körpe çevirisiyle Türkçeye kazandırılmıştır.
Bundan bir yıl sonra Robert Galbraith mahlasıyla yayımlanan Guguk Kuşu adlı eserin de aslında Rowling'e ait olduğu The Sunday Times Gazetesi tarafından ortaya çıkartıldı. Cormoran Strike adlı dedektifin maceralarını konu alan ve İpekböceği romanıyla devam eden polisiye seri Pegasus Yayınları tarafından Zeynep Heyzen Ateş çevirisiyle Türkçeye kazandırıldı. 
Kitapları 
Harry Potter ve Felsefe Taşı 
Harry Potter ve Sırlar Odası 
Harry Potter ve Azkaban Tutsağı 
Harry Potter ve Ateş Kadehi 
Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı 
Harry Potter ve Melez Prens 
Harry Potter ve Ölüm Yadigârları 
Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar? 
Çağlar Boyu Quidditch 
Ozan Beedle'ın Hikâyeleri 
Boş Koltuk
Guguk Kuşu (roman) (Robert Galbraith mahlasıyla)
İpekböceği (Robert Galbraith mahlasıyla) 

Liste

Sonuç Bulunamadı!

Farklı kriterler ile tekrar arama yapabilir ya da bir sorun olduğunu düşünüyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın