Filtrele


Kategoriler
Marka Filtrele
Yayınevi Filtrele
Yazar Filtrele
Fiyat Filtrele
Harper Lee

Harper Lee

Pulitzer Ödüllü Nelle Harper Lee 28 Nisan 1926 yılında Alabama ABD’de dört çocuklu bir ailenin en küçük çocuğu olarak dünyaya geldi.
Harper Lee Bülbülü Öldürmek ve Tespih Ağacının Gölgesinde kitaplarının yazarıdır.
Yazar, Huntingdon Koleji’nde başladığı eğitimine Alabama Üniversitesi’nde devam etti. İngiliz edebiyatına ilgi duymaya başlayarak yazma üzerine yoğunlaştı. Okulun gazete ve dergisinde yazmaya başlayan Harper Lee bir süre sonra yayının editörlüğünü üstlendi. 
Eğitim hayatının üçüncü senesinde Hukuk Fakültesine kabul edilmesiyle yoğunluktan dolayı dergideki görevinden ayrılan Harper Lee bir süre sonra ise yazar olmak istediğine karar verip okulu bıraktı.
23 yaşındayken New York’a taşındı ve burada yayıncı J.B. Lippincott Company ile tanıştı ve Bülbülü Öldürmek romanını yazmaya başladı. 1960 yılında Bülbülü Öldürmek romanı yayımlandı ve ertesi sene Pulitzer Ödülü de dahil olmak üzere pek çok edebiyat ödülünü kazandı. Bülbülü Öldürmek 40’tan fazla dile çevrildi. Bülbülü Öldürmek romanı 1962 yılında filme uyarlanarak birçok ödül aldı.
Bülbülü Öldürmek yayımlandıktan sonra yazmayı bırakan Harper Lee, uzun bir süre kitap çıkarmadı. İlk kitabından tam 45 yıl sonra yeni romanını yayımlayacağını açıklayarak edebiyat dünyasında şaşkınlık yarattı.
İkinci romanı Tespih Ağacının Gölgesinde 2015 yılında yayımlandı. Tespih Ağacının Gölgesinde kitabı Bülbülü Öldürmek romanındaki karakterlerin sonraki yaşamlarını anlatmaktadır.
Harper Lee, 2007 yılında dönemin Başkanı George W.Bush tarafından “Amerika’nın edebiyat geleneğine yaptığı olağanüstü katkılar”dan dolayı Başkanlık Özgürlük Madalyası’na layık görüldü.
Harper Lee 19 Şubat 2016 tarihinde 89 yaşında vefat etti.

Liste

Sonuç Bulunamadı!

Farklı kriterler ile tekrar arama yapabilir ya da bir sorun olduğunu düşünüyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın