Filtrele


Kategoriler
Marka Filtrele
Yayınevi Filtrele
Yazar Filtrele
Fiyat Filtrele
Hannah Arendt

Hannah Arendt

Hannah Arendt Almanya doğumlu Yahudi kökenli Amerikalı siyaset bilimcidir. Felsefeci olarak da bilinmekle birlikte, kendisi felsefenin "bireyin kendisi"ne dair sorunlarla uğraştığını söyleyerek bu sıfatı reddetmiştir. Siyaset bilimci olarak tanımlanmayı istemesinin sebebi çalışmalarının insanlığa odaklanmış olmasıdır
Arendt, Saksonya'nın Linden şehrinde seküler bir Yahudi ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi ve Berlin'de büyüdü. 
Martin Heidegger ile birlikte Marburg Üniversitesinde felsefe çalışan Arendt'in onunla uzun, fırtınalı romantik bir ilişkisi oldu.
Daha sonra Heidelberg'e taşındı ve orada Aziz Augustinus'un düşüncesinde aşk kavramı üstüne bir tez yazmaya başladı.
Arendt'in tez çalışması 1929 yılında yayınlandı ancak 1933 yılında Yahudi olduğu gerekçesi ile gerekli hocalık niteliklerine sahip olmadığı belirtilerek Alman üniversitelerinde ders vermesi engellendi. 
Bu olayın üzerine Arendt Paris’e yerleşti. Fransa'da kaldığı süre boyunca Yahudi göçmenlere yardım ve destek sağlamaya çalıştı. Ancak İkinci Dünya Savaşı döneminde Fransa Almanlar tarafından işgal edilince Fransa’dan da kaçmak zorunda kaldı.
1940 yılında Alman şair ve felsefeci Heinrich Blücher ile evlendi.
1941 yılında kocası ve annesi ile birlikte ABD'ye kaçan Arendt New York'taki Alman-Yahudi topluluğun aktif bir üyesi oldu ve Aufbau için haftalık yazılar yazdı. 
II. Dünya Savaşı bittikten sonra Heidegger ile ilişkisini sürdürdü ve Almanya'nın Nazilerden arındırılması etkinliklerinde onun lehinde tanıklık etti. 
1950 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nin doğal vatandaşı ve 1959'da da Princeton Üniversitesi'ndeki ilk tam kadrolu kadın profesör oldu. 1975 yılında, 69 yaşında hayata gözlerini yumdu. 
Hannah Arendt Kitapları
Arendt'in eserleri iktidar, politikanın özneleri, otorite ve totaliterlik ile ilgilidir. "Politikanın bittiği yerde özgürlük başlar" şeklindeki liberteryen varsayıma karşı çıkan Arendt, özgürlüğü kamusal ve birlikteliğe dair bir kavram olarak temellendirir.
En önemli eserlerinden biri İnsanlık Durumu olup, bu eserinde emek, iş ve eylem arasındaki farkları ve bu farkların yol açtığı önemli sonuçları kışkırtıcı şekilde ortaya koyar. 
İlk büyük eseri olan Totalitarizmin Kökenleri isimli kitapta Komünizm ve Nazizmin kökenlerini ve bunlarla antisemitizm arasındaki bağlantıları incelemiştir.
Kant'ın Siyaset Felsefesi Üzerine Dersler
Kötülüğün Sıradanlığı 
İnsanlık Durumu 
Sivil İtaatsizlik 
Devrim Üzerine
Sorumluluk ve Yargı 
Geçmişle Gelecek Arasında
Siyasette Yalan 
Totalitarizm
Hannah Arendt sözleri ve alıntıları
“Ben siyaset ve savaş üzerine çalışmak zorundayım ki çocuklarım matematik ve felsefe üzerine çalışabilsinler.” Devrim Üzerine
“Düşünmeyen insanlar uyurgezerlere benzerler.” Zihnin Yaşamı
“Hayatta basit insanlar şöhret veya menfaat, filozoflarsa hakikat peşindedirler.” Kant'ın Siyaset Felsefesi Üzerine Dersler

 

Liste

Sonuç Bulunamadı!

Farklı kriterler ile tekrar arama yapabilir ya da bir sorun olduğunu düşünüyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın