Filtrele


Kategoriler
Marka Filtrele
Yayınevi Filtrele
Yazar Filtrele
Fiyat Filtrele
George R. R. Martin

George R. R. Martin

Game of Thrones dizisi ile tüm dünyada tanınan George R.R. Martin 1948 yılında New Jersey’de dünyaya geldi. 
Martin, Mary Jane Donohoe Okulu ve Marist Lisesinde eğitimine devam etti.  
Yazmaya küçük yaşlarda ilgi duyan George R.R. Martin canavar hikâyeleri yazmaya başladı. Mahalledeki çocuklara para karşılığında canavar hikâyeleri sattı. Daha sonra lisede çizgi roman hayranı ve koleksiyoncusu oldu ve çizgi roman fanzinleri için kurgu yazmaya başladı. 
Gençlik yıllarında bir kitap kurdu olan George R.R. Martin özellikle fantastik ve bilim kurgu türünde okuyordu. 
1970 yılında Martin B.S. Northwestern Üniversitesi Gazetecilik bölümünden mezun oldu. Aynı üniversitede gazetecilik bölümünde yüksek lisansını tamamladı.
1970’li yıllarda bilim kurgu öyküleri yazıyordu ancak bu dönem yazdığı öyküler birçok dergi tarafından defalarca reddedildi.
Vicdani retçi olarak Martin, 1972-1974 yılları arasında Cook County Yasal Yardım Vakfı'na bağlı VISTA ile alternatif hizmetlerde görev aldı.
1973-1976 yılları arasında Continental Satranç Birliği için satranç turnuvalarını yönetti ve 1976-1978 arasında Clarke College, Dubuque, Iowa'da Gazetecilik eğitmenliği yaptı. 1970'ler boyunca VISTA Gönüllüsü, satranç direktörü ve öğretmen olarak çalışırken yarı zamanlı yazmaya devam etti. 
1975'te Gale Burnick ile evlendi. 1979'da boşandılar.
Martin, 1979 yılından itibaren kariyerine tam zamanlı yazar olarak devam etti. 
Kariyerine bir süre Holywood’da devam eden Martin birçok televizyon dizisinde editör ve danışman olarak çalıştı. Bunlar içinde Twilight Zone, Beauty and the Beast gibi diziler yer almaktadır. 
1991 yılında Martin roman yazmaya döndü ve Buz ve Ateşin Şarkısı’nı yazmaya başladı. 1996 yılında kitabını tamamladı. Tüm dünyada satış rekorları kıran Buz ve Ateşin Şarkısı serisinin ilk kitabı olan  Game of Thrones yani Taht Oyunları televizyon dizisine uyarlandı ve günümüzün en çok izlenen dizileri arasına girdi. 
Serinin 4. kitabı olan Kargaların Ziyafeti New York Times’ın çok satanlar listesinde 1. sıraya yükseldi. 2006 yılında bu kitabı Quill ve Britanya Fantezi Ödüllerine aday oldu.  
Hugo ve Nebula ödüllerinin sahibi olan George Martin dünyaca ünlü Time Dergisi tarafından dünyanın en etkili 100 kişisi arasında gösterildi.  
George R.R. Martin kitapları
Taht Oyunları
Kralların Çarpışması 1
Kralların Çarpışması 2
Kılıçların Fırtınası 1
Kılıçların Fırtınası 2
Kargaların Ziyafeti 1
Kargaların Ziyafeti 2
Ejderhaların Dansı 1
Ejderhaların Dansı 2
Ateş ve Kan
Buz Ejderhası
Gece Kuşları
Vahşi Jokerler – Vahşi Kartlar 3
Buz ve Ateşin Dünyası
Düzenbazlar
Aşk ve Ölüm Şarkıları
Eski Venüs
Eski Mars
George R.R. Martin sözleri ve alıntıları
"Eğer bir adam göğsüne bir hedef tahtası boyamış geziyorsa er ya da geç biri o tahtaya ok fırlatacaktır." -Taht Oyunları
"Ama şimdi dostumla düşmanımı ayırt edemiyorum. Her şey nasıl bu kadar karıştı?" - Kılıçların Fırtınası 1
"Fırtınalar gelir gider, dalgalar vurur, büyük balık küçük balığı yutar ve ben kürek çekmeye devam ederim." - Kralların Çarpışması 1

Liste

Sonuç Bulunamadı!

Farklı kriterler ile tekrar arama yapabilir ya da bir sorun olduğunu düşünüyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın