Filtrele


Kategoriler
Marka Filtrele
Yayınevi Filtrele
Yazar Filtrele
Fiyat Filtrele
Friedrich Wilhelm Nietzsche

Friedrich Wilhelm Nietzsche

1844 yılında o günkü Prusya sınırları içindeki Röcken kasabasında koyu bir Protestan ailenin oğlu olarak dünyaya gelmiştir. Babası ve dedesi din adamıdır. Nietzsche henüz beş yaşındayken babasının ölümü ile yüzleşmek zorunda kalır. Bunun üzerine aile 1849’da Naumburg’a taşınır ve Nietzsche burada kız kardeşi, büyükannesi, annesi, evlenmemiş iki halası ve hizmetçi kadın ile yaşamaya başlar.

1858 yılında Naumburg yakınlarında Protestan yatılı okulu Schulpforta’ya gönderilir. Bu yıllarda edebiyata yönelen Nietzsche ayrıca, beste yapmış ve piyano çalmıştır. Friedrich Hölderlin’in eserlerine büyük ilgi göstermiştir. 1864’te Bonn Üniversitesi’nde teoloji ve klasik filoloji okumak üzere kayıt yaptırır. 1865’de Nietzsche, Bonn Üniversitesi’ndeki hocası Friedrich Ritschl’in ardından Leipzing Üniversitesi’ne geçer. Burada Schopenhauer’un bir kitabını okur ve felsefesinden çok etkilenir, artık kendini Schopenhauerci olarak tanımlar. 1869’da kendisi gibi Schopenhauer tutkunu olan Wagner ile tanışır.

Basel Üniversitesi’nde klasik filoloji bölümünde profesör kadrosu boşalınca hocası Ritschl’ın tavsiyesi ile henüz doktorasını bitirmeden oraya atanmıştır. Bunda bir dergide yazdığı başarılı yazıların büyük etkisi olmuştur.

Çocukluğundan beri sağlık sorunları olan Nietzsche, migren krizleri ve mide rahatsızlığının yanı sıra ileri derece de miyoptur. Yaşamının son zamanlarında bir şey göremez hale gelmiştir. Gönüllü olarak katıldığı Fransa- Prusya savaşında dizanteri ve difteriye yakalanmıştır. Güç İstenci kuramının temellerini burada atan düşünür, hastalığından dolayı savaştan erken ayrılarak Basel’de ki görevine geri döner.

1979’da sağlığı iyice bozulur ve Basel Üniversitesi’nde ki görevinden ayrılmak zorunda kalır. Bundan sonra ki dönemde bir yere bağlı olmadan Fransa, İtalya ve İsviçre’de yaşamıştır. Bir gün Torino’da iken sinir krizi geçirir ve kırbaçlanan bir atın boynuna sarılarak ağlar. Kırk beş yaşından itibaren sağlık durumu kötüye giden Nietzsche bir süre Basel’de Friedmatt Ruh ve Sinir Hastalıkları Kliniğinde tedavi görür. Daha da ağırlaşınca Jena’da üniversitenin psikiyatri kliniğine yatırılır.

1890 yılında önce annesinin yanında Naumburg’da, annesinin ölümünden sonra kız kardeşinin yanında yaşamaya başlar. Artık fiziksel ve ruh sağlığı tamamen bozulmuş bir haldedir. Ölümünden birkaç yıl önce bilincini tamamen yitirmiştir ve 1900 yılında hayata veda eder.

Liste

Sonuç Bulunamadı!

Farklı kriterler ile tekrar arama yapabilir ya da bir sorun olduğunu düşünüyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın