Filtrele


Kategoriler
Marka Filtrele
Yayınevi Filtrele
Yazar Filtrele
Fiyat Filtrele
Edgar Allan Poe

Edgar Allan Poe

Edgar Allan Poe 19 Ocak 1809'da Boston ABD’de doğdu. Çok küçük yaşta önce babasını sonra da annesini kaybeden Poe Richmond Virginia’da yaşayan kumaş ve köle taciri John Allan tarafından büyütüldü. 
Bir süreliğine aile İngiltere’ye yerleştiği için Poe eğitim hayatına burada devam etti. Aile tekrar Amerika’ya döndükten sonra Poe eğitimine Virginia Üniversitesi’nde Antik Diller üzerine devam etti.
18 yaşında orduya katılan Poe ilk kitabı Timurlenk ve Diğer Şiirler’i aynı yıl Bir Bostonlu adıyla yayımladı. 1829 yılında ordudan ayrılan Poe Baltimore’a bir süreliğine yerleşti ve bu sırada ikinci kitabı olan Araf, Timurlenk ve Önemsiz Şiirler’i yayımladı. 1831 yılında bir süreliğine New York’a giden Poe üçüncü kitabı Şiirler’i bu sırada yayımladı.
Abisinin ölümünden sonra kariyerini tamamen yazma üzerine kuran Poe, sadece yazarlık yaparak geçimini sağlamaya çalışan ilk Amerikalıdır.
Şiir yazma sürecinden düz yazıya doğru yönelen Poe bu dönemde öykücülüğe yöneldi ve çeşitli dergilerde öykülerini yayımlatmaya başladı.
Nantucketli Arthur Gordon Pym'in Öyküsü 1840 yılında yayımlandı ve büyük ilgi gördü. 
Bu dönemde birçok dergide yazarlık, editörlük ve eleştirmenlik yapan Poe daha sonra Broadway Journal'da önce editör sonra da sahibi oldu. 
Edgar Allan Poe 7 Ekim 1849 yılında sebebi bilinmeyen bir nedenden hayatını kaybetti.
Amerikan edebiyatında kısa öykücülüğün ilk isimlerinden biri olan Poe gotik edebiyatın en önemli isimlerinden biri sayılır. Aynı zamanda polisiye edebiyatın da kurucusu sayılan Poe eserlerinde değindiği konular nedeniyle bilim-kurgu edebiyatına da katkı sağlamıştır. 
Edgar Allan Poe sözleri ve alıntıları
"İnananlar mutludur, şüphe edenler ise bilgili." -Karanlıktır İnsanın Ruhu
"Bir düşün içinde bir düş mü,
Bütün gördüğümüz ve göründüğümüz?.." -Bütün Şiirleri
“Yalnızlığı bunalım yaşattığı için değil, sakinleştirdiği için seviyorum.” - Tuhaflık Meleği

Liste

Sonuç Bulunamadı!

Farklı kriterler ile tekrar arama yapabilir ya da bir sorun olduğunu düşünüyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın