Filtrele


Kategoriler
Marka Filtrele
Yayınevi Filtrele
Yazar Filtrele
Fiyat Filtrele
Anton Pavloviç Çehov

Anton Pavloviç Çehov

Modern kısa öykünün ustası Anton Çehov, 29 Ocak 1860 tarihinde Rusya'nın güneyindeki Azak Denizi'ne bağlı bir liman şehri olan Taganrog'ta dünyaya geldi. Altı çocuklu bir ailenin üçüncü çocuğudur.
Anton Çehov, 19.yüzyılın sonları ve 20.yüzyılın başlarının önde gelen oyun yazarı olarak tanınmaktadır.
Çehov kısa öyküleriyle tarihin en büyük yazarları arasında sayılmaktadır. Oyun yazarı olarak da dört klasik eser üretmiştir. Tiyatroda modernizmin doğuşundaki en önemli isimlerden biri sayılmaktadır. Kısa öykü alanında tarihteki en büyük yazarlar arasında sayılmaktadır. 
Babası Pavel bir bakkal işletiyordu, annesi Yevgeniya ise hikaye anlatma sevgisini Çehov ve beş kardeşiyle paylaşırdı.
1875 yılında ailesi iş nedeniyle Moskova’ya giderken, Çehov eğitimini tamamlamak için Tagangrog’da kaldı. 1879 yılında ailesinin yanına giderek tıp eğitimine başladı. Ailesine maddi destek sağlamak için yazı yazarak çalışmaya başladı ve takma ad ile birçok dergide kısa çizgi romanlar yayınladı.
Çehov insan doğasının üzerindeki gündelik olayların önemini komedi ve trajedi arasında gidip gelen öykü ve tiyatro oyunlarıyla anlattı. Bu eserlerine en güzel örnekler Bozkır ve Köpekli Kadın öyküsü, Vanya Amca tiyatro oyunudur.
Çehov'un birçok erken dönem çalışmalarında Tolstoy ve Dostoyevski gibi Rus realistlerinin etkisi görülmektedir.
Bu dönemde Çehov birçok tiyatro eseri yazdı. İlk dönem yazdığı tiyatro oyunları fars tarzında eserlerdi.
Zamanla komedi ve trajediyi birleştiren bir üslup geliştiren Çehov İvanov, Wood Demon gibi üst sınıfların eğitimli erkeklerinin yaşadığı borç, hastalık gibi sıkıntılarla uğraştığı oyunlar yazdı.
Çehov, en büyük eserlerini 1890’lı yıllardan itibaren kaleme aldı. İnsan doğasının ve gündelik sıradan olayların derin anlamlar taşıyabileceğini vurgulayan 6. Koğuş ve Köpekli Kadın gibi eserler yayınladı.
Çehov oyunlarında olay örgüsünden ziyade, karakterlere daha çok önem vermiştir. Eserlerinde yarattığı karakterlerini detaylı olarak analiz etmiştir. 
1890’ların sonlarından itibaren Çehov, Stanislavski ve Moskova Sanat Tiyatrosu ile oyunlarının sergilenmesi için iş birliği yaptı.
Eğitim masraflarını karşılayabilmek için kuş satıcılığı, gazetelere skeç yazmak gibi işler yaptı. 
Anton Çehov, 1901 yılında Moskova Sanat Tiyatrosu’nda tanıştığı Olga Knipper ile evlilik yaptı.
James Joyce, Ernest Hemingway, Tennessee Williams ve Henry Miller gibi usta yazarlar Anton Çehov’dan etkilenmiştir.
Çehov 15 Temmuz 1904'te Almanya'nın Badenweiler kentinde tüberkülozdan öldü.
Anton Çehov edebiyat tarihinde ünlü sözü ile unutulmazlar arasına girmiştir:
“Hikâye ile alakalı olmayan her şeyi kaldırın. Eğer ilk bölümde 'duvarda bir tüfek asılı' diyorsanız ikinci veya üçüncü bölümde o silah patlamalıdır. Eğer ateşlenmeyecekse, o silah orada asılı olmamalıdır.”
Eserleri 
Tütünün Zararları, Kuğunun Şarkısı, İvanov, Ayı, Bir Evlenme Teklifi, Düğün, Martı, Vanya Dayı, Üç Kızkardeş, Vişne Bahçesi, Anayol Kıyısında, Altıncı Koğuş 

Liste

Sonuç Bulunamadı!

Farklı kriterler ile tekrar arama yapabilir ya da bir sorun olduğunu düşünüyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın