Sinyal ve Parazit: Neden Bazı Tahminler Tutar, Bazıları Tutmaz

Sinyal ve Parazit: Neden Bazı Tahminler Tutar, Bazıları Tutmaz

Yazar
Çevirmen
: Hakan Özdemir
Yayın Evi
Çıkış Tarihi
: Şubat 2018
Kağıt Tipi
: 60 gr. 3. Hamur Creamy
Sayfa Sayısı
: 576
Kapak Tipi
: Karton Kapak
Boyutları
: 13,5 x 21
Barkod
: 9786051733814
Tedarik Süresi
: 1 iş günü
Daha Fazla Bilgi İçin
23,40 TL 39,00 TL-%40
Sepete Ekle
BU ÜRÜNÜ ALANLAR AŞAĞIDAKİ ÜRÜNLERLE İLGİLENDİLER
“Yogi Berra haklıydı: ‘Tahmin etmek zordur, özellikle de geleceği.” Nate Silver, bu önemli kitapta, uzmanların tahminlerinin ileri görüşlü ya da işe yaramaz olarak nasıl çeşitlilik gösterdiğini ve neden beklenmedik durumlara karşı tedbirli olmamız gerektiğini anlatıyor.   Bir an sonra ne olacağını düşünen herkesin okuması gereken bir kitap.”
Richard Thaler - 2017 Nobel Ekonomi Ödülü Sahibi

“Nate Silver’ın hareketli üslubu en zor istatistiksel konuyu bile anlaşılır hale getirmeyi başarıyor.”
Wall Street Journal


“Sinyal ve Gürültü, çok yönlü bir kitap; Bayesyen olasılık teorisini tanıtıyor, şans ve karakter üzerine fikirler üretiyor, poker oyununun hayata benzer yanlarını yorumluyor, ancak kitabın en önemli özelliği aynı zamanda en temel ve bizim için en gerekli olanı: Veri olarak bize sunulan saçmalıkları ayırt edebilmemiz için bir kılavuz.   Kitabın en iyi yanlarından birisi ise mütevazılığı. Bazen bazı şeyleri bilemeyeceğimiz gerçeğiyle yüzleşmeliyiz ve birinin bize bunu söylemesi gerekiyordu.” -Esquire


Nate Silver’ın dünyası hesaplamalar, geleceği dair veriler, sinyaller ve parazitlerle dolu.   Bu kitapta Silver’ın tahmin bilimiyle ilgili cevap verdiği bazı soruları şöyle sıralayabiliriz:   - Büyük ekonomik krizler gerçekleşmeden önce kendilerini nasıl belli ederler? - Yarın yağmur yağacak mı, yoksa yağmayacak mı? - Kumarhanede her zaman kasa mı kazanır? - Yaklaşan büyük depremin ne zaman gerçekleşeceğini bilmeye ne kadar yakınız? - Seçim anketlerinin demokrasideki yeri nedir ve nasıl çalışırlar? - Terör olaylarını öngörmenin bir matematiği var mıdır? - Spor bahislerinde kimler daha çok başarılı olur?   Nate Silver, 2008 Amerikan başkanlık seçimlerinde, 50 eyaletin 49’undaki sonucu ve Barack Obama’nın başkan olacağını başarılı bir şekilde tahmin ettiğinde bütün gözler onun üzerine çevrildi. Aynı yıl Time dergisi tarafından dünyanın en etkili 100 ismi arasında gösterildi. Beysbol performanslarını tahmin edecek yenilikçi bir program da geliştirmiş olan Nate Silver, bütün bu başarıya henüz 30 yaşına gelmeden ulaşmıştı. Kendisi şu anda ülkenin en etkili siyasi tahmincilerindendir.   Silver’ın kitabı Sinyal ve Parazit, yayımlandığı yıl kurgu dışı kategorisinde The New York Times çok satanlar listesine girdi ve Amazon.com tarafından yılın en iyi kurgu dışı kitabı seçildi. Kitap Çince (hem basitleştirilmiş hem de geleneksel hali olmak üzere iki biçimde), Çekçe, Fince, Almanca, İtalyanca, Lehçe, Portekizce, Romanca, Rusça ve İspanyolca dahil on bir dile çevrildi.   Silver bu kitabında, kendisinin devrim yaratan işlerinden örnekler de kullanarak tahmin bilimini inceliyor ve gerçek bir sinyali, parazitli veri evreninden nasıl ayırabileceğimizi araştırıyor. Birçok tahmin tutmaz, bunun sebebi ise birçoğumuzun olasılık ve belirsizlik anlayışının zayıf olmasıdır. Hem uzmanlar hem de halk daha kesin, kendinden emin tahminleri, daha doğru olarak algılamaya meyillidir. Ancak fazla güven çoğunlukla başarısızlığın sebebidir. Belirsizlikle ilgili anlayışımız gelişirse, tahminlerimiz de daha yerinde olabilir. Buna “tahmin paradoksu” denir: Tahminlerle ilgili yeteneğimiz konusunda ne kadar mütevazı olursak, geleceğimizi planlamakta o kadar başarılı olabiliriz.

BU ÜRÜN HAKKINDA AÇIKLAMA YA DA TEKNİK BİLGİ BULUNMAMAKTADIR


YORUMLAR

BU ÜRÜN HAKKINDA HERHANGİ BİR YORUM BULUNMAMAKTADIR

Yorumlar

YORUMLAR
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR