• %35

Kötü Kraliçe; Marie Antoinette

Yazar
Çevirmen
: Ezgi Arıkan
Yayın Evi
Çıkış Tarihi
: Ocak 1970
Sayfa Sayısı
: 368
Kapak Tipi
: Karton
Boyutları
: 135-215
Barkod
: 9789944823449
Tedarik Süresi
: Aynı Gün
Daha Fazla Bilgi İçin
13,00
TL
20,00
TL
BU ÜRÜNÜ ALANLAR AŞAĞIDAKİ ÜRÜNLERLE İLGİLENDİLER
Ekmek bulamıyorlarsa pasta yesinler.
Fransada, insanlar açlıktan ölüyordu ve ekmek yoktu. Kraliçe Marie Antoinette ise pahalı ipekler ve mücevherler içinde, kule gibi yükselen saç modeliyle, taşlı yelpazesini şaklatarak o meşhur küçümseyici cümleyi sarf etti.
Hikâye böyle. Aslında bunu hiç söylemedi. Hikâyenin kaynağıyla ilgili bunu kimin söylediği, pastanın tanımı, kelimelerin dile getirildiği koşullar ve hatta dile getirilip getirilmediği şiddetli tartışmalar senelerce sürdü. Sık sık tekrarlanan bu söylem, davranışlarıyla Fransız Devrimini ateşleyen zalim Kraliçe Marie Antoinette mitinin de bir parçası oldu.
Peki, Marie Antoinette genelde betimlendiği gibi kalpsiz biri miydi? Sofia Coppolanın 2006 yılındaki Marie Antoinette isimli filminden sonra, bu soru, daha çok tartışılır oldu
Kötü Kraliçe Marie Antoinette

Marie Antoinette, on dört yaşında Fransa Veliahdıyla evlenmek üzere Avusturyadan ayrılmadan önce sonu gelmeyen talimatlar alır. Yeni evi Versaillesda her hareketi, merhametsiz ve dedikoducu Fransız Sarayı üyeleri tarafından yakından incelenmektedir. Marie Antoinette onların boğucu görgü kurallarına bağlı kalmaya çalışır. Ancak eğlence düşkünü bu genç kadın, bazen kendini tutamaz ve skandal yaratan giyim tarzına, eğlencelere ve özenle düzenlenmiş partilere hatta yasak aşk maceralarına kendini teslim eder.

Carolyn Meyer, 1935 Amerika doğumlu ödüllü bir yazar. Eleştirmenlerce de beğenilen Genç Soylular serisinden olan Kötü Kraliçe, Marie Antoinette mitinin ötesine geçerek gerçek Antoinettein kişiliğini, erdemleriyle olduğu kadar hatalarıyla da keşfederek derinlemesine ele alıyor. Carolyn Meyer Meksikada yaşıyor.

BU ÜRÜN HAKKINDA AÇIKLAMA YA DA TEKNİK BİLGİ BULUNMAMAKTADIR


YORUMLAR

BU ÜRÜN HAKKINDA HERHANGİ BİR YORUM BULUNMAMAKTADIR

Yorumlar

YORUMLAR
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR