Zeytin Dağı Sohbetleri

Zeytin Dağı Sohbetleri

Yorum Ekle

%5

13,30 TL 14,00 TL

125 TL üzeri kargo bedava!

Kategori İslam > Araştırma-İnceleme
Yayınevi İnsan Yayınları
Yazar Necmettin Şahinler
Barkod 9789755747453
- +
Baskısı yok

Zeytin Dağı Sohbetleri

Zeytin Dağı'nın terası, surlarla çevrili eski Kudüs ve Mescid-i Aksa'nın en güzel seyredildiği bölümdür. Hz. Ömer'in fetihten sonra Kudüs'e ilk baktığı yer de burasıdır. Zeytin Dağı'nda Hz. İsa'nın verdiği Dağ Vaa-z'nın içeriği Hz.İsa'nın dini ve ahlaki öğretilerinin toplamı gibidir. Zeytin Dağı'nın Hz. İsa'nın hayatında tebliğine / risaletine başlamasından vefatına kadar geçen sürede önemli bir yeri vardır. Aslında her peygamberin hayatında bir şekilde dağ ile temas kurduğu zamanlar olmuştur. Yeryüzüne inen Hz. Adem'e ilk rahmetin / bağışın dağda gelmesi, Hz. Musa'nın bir dağda Rabb'inin tecellisine kavuşması, Hz. Davud'un sesine dağların yankıyla katılması, Hz. Nuh'un gemisinin tufan sonrası yolculuğunu bir dağda noktalaması, Hz. Peygamber'e ilk vahyin Hira Dağı'nda gelmesi tesadüfi değildir.

İrfani düşüncede Hz. İsa, "Velayet'i, Nübüvvet'ine göre daha ön planda gözüken ve Cem Makamı'ndaki bir mürebbi olarak" tanımlanır. Zeytin ise peygamberler öğretisinde tenzihten teşbihe, kesretten vahdete geçişin ve Hz. İsa'nın şahsında kristalleşen vizyonun / idrakin bir remzi / sembolü olarak kabul edilir. Bu nedenle zeytin dediğimizde ağacı, yağı ve bölgesiyle kastettiğimiz, öz olarak "Kudüs, Zeytin Dağı ve Hz. İsa"dır.

Elinizdeki kitabın ilk bölümü Hz. İsa ile ilgili Kur'an merkezli bazı temel kavramların analizi üzerine yazılmış makalelerden oluşmaktadır. İkinci bölüm ise Ahmed Yüksel Ozemre'nin hazırladığı Toma'ya Göre İncil adlı eserde yer alan 114 sözden bazılarının sanki Hz. İsa ile karşılıklı konuşuyormuşum gibi hazırlanmış hayali bir kurgusundan ibarettir. Umarım bu metod kitabın daha iyi anlaşılmasına ve Hz. İsa'nın irfani öğretisinin daha geniş bir kesime ulaşmasına vesile olacaktır.

Dil Türkçe
Kâğıt Cinsi 2. Hamur
Cilt Tipi Ciltsiz
Basım Yeri İstanbul
Yayın Tarihi Haziran-2015
Baskı Sayısı 1. Baskı
Sayfa Sayısı 126
Ölçü 13,5x21,5 cm
Editör Erhan Güngör
  • Bu ürüne henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz...

Necmettin Şahinler Kitapları

Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın

< !--END Criteo Product Tag-- >