Yeşil ve Siyaset

Yeşil ve Siyaset

Yorum Ekle

%25

33,75 TL 45,00 TL

75 TL üzeri kargo bedava!

Kategori Politika Siyaset > Siyaset Bilimi
Yayınevi Liberte Yayınları
Yazar Hakan Olgun
Barkod 9786059823173
Tedarik Süresi 5 iş günü
- +
SEPETE EKLE
Dil Türkçe
Kâğıt Cinsi 2. Hamur
Cilt Tipi Ciltsiz
Basım Yeri Ankara
Yayın Tarihi Şubat-2017
Baskı Sayısı 1. Baskı
Sayfa Sayısı 472
Ölçü 13x19
Editör Hakan Olgun
Orçun İmga

Yeşil ve Siyaset

Ekolojiyi, çevre meselesini politik bir mesele olarak almanın önünde büyük düşünsel engeller var. Öncelikle. naif bir meşgale sayılması, 'çiçek böcek muhabbei' dıye küçümsenmesi. Sonra, teknik bir uzmanlık alanı sayılması. Bunlarla beraber, steril bır lobicilığin, gönüllü hayır-hasenat faaliyetinin dar çerçevesine sıkışması.

Ekolojiyı araçsallaştıarak politize etme girişimlerini de engeller arasında saymalı aslında. Faşizmi-Nazizm bile ekolojiye el koymaya çalışmaktan geri durmadı. Elınizdeki kitapta böylesi "istısmarlar da ele alınıyor. Ama yanlış anlasılmasın: ekolojıyi bütün politik akımlardan yalıtılmış, kendine mahsus bir alemde yaşıyormuş gibi tasarlayamayız. Politik bır ekoloji, hem ekolojiyı kendi sorunsalı içinden politize etmeyi başaran, hem de bu sorunsalın evrensel politik davalarla alış verişini kuran bir zemine oturabılmeli.

Elinızdeki derleme, işte bu bakış açısının zenginlik ve enerjisini taşıyor. Ekolojinin sosyalizmle, feminızmle anarşizrnle, liberalızmle, muhafazakarlıkla, demin andık, faşizmle eklemlenmesinin düşünsel deneyimleri arzalarıyla beraber- tartışılıyor kitaptaki yazılarda. Politik ekolojizmin özgün ekolleri olan derin ekoloji, tinsel ekoloji ve Blookchin'in toplumsal ekolojisi ayrıca konu ediliyor.

Karamsar bir kıyametçiliğin de, naif bır apolitizmin de, idare-i maslahatçılığın da ufuklarını aşacak. Gerçekten hayati önemdeki sorunlara çözüm ve poliikaya ruh getirecek bir ekolojizm için...

YORUMLAR

Bu ürüne henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz...

Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın