Yenilik (inovasyon) ve Yenilik Yönetimi

Yenilik (inovasyon) ve Yenilik Yönetimi

Yorum Ekle

%15

14,17 TL 16,67 TL

75 TL üzeri kargo bedava!

Kategori Ekonomi > Yönetim
Yayınevi Nobel Bilimsel Eserler
Yazar Murat Bay
Umut Çil
Barkod 9786059663380
- +
Baskısı yok
Dil Türkçe
Kâğıt Cinsi 2. Hamur
Cilt Tipi Ciltsiz
Basım Yeri Ankara
Yayın Tarihi 2016
Baskı Sayısı 1. Baskı
Sayfa Sayısı 128
Ölçü 13,5x21,5

Yenilik (inovasyon) ve Yenilik Yönetimi

İnovasyon, diğer bir ifadeyle yenilik ve değişim demektir. İnovasyon yönetimi, şirketlerin başarılı olmasında, varlığını idame ettirebilmesinde önemli bir faktör olmasının yanında süreçlerden oluşan bir sistemdir ve bu sistem, tüketiciye sistematik bir şekilde nasıl değer katılacağını araştırmaktadır. İnovasyon, mikro düzeyde rekabet avantajı elde etmede ve sürdürülebilirlik açısından önemli bir kavramdır. Makro düzeyde ise ekonomik büyüme istihdam olanaklarını arttırmada önemli bir rol oynamaktadır.

Sektörler, inovasyon düzeyleri, coğrafi konumları, büyüklükleri gibi birçok açıdan farklı sınıflandırmalara konu olmaktadır. İnovasyon ve inovasyon yönetiminin çoğunlukla yüksek teknolojili veya büyük firmaların meselesi olduğu kabul edilmektedir. Ancak düşük teknolojili sektörler ve şirketler için inovasyon daha elzem bir konudur.

OECD, şekerleme, bisküvi ve çikolata sektörünü düşük teknolojili sektör olarak sınıflandırmaktadır. Kitabın uygulama kısmında Karaman’dan 12, Gaziantep’ten 10, İstanbul’dan 9, Konya’dan 8 ve Kayseri’den 3 olmak üzere toplam 42 firma incelenerek Türkiye genelinde şekerleme, bisküvi ve çikolata firmalarının sayısal olarak yarıya yakını (% 42,4)(Üretim hacmi olarak %80) mercek altına alınmıştır.

Araştırma sonuçlarına göre Türkiye’deki şekerleme, bisküvi ve çikolata firmalarının yenilikçilik skorları incelendiğinde, hiçbir firmanın ideal skora sahip olmadığı tespit edilmiştir. Genel toplama bakıldığında firmaların yüzde 38’inin yenilikçilik düzeyinin iyi, yüzde 55’inin ne iyi ne kötü, yüzde 7’sinin de kötü olduğu bulunmuştur.

YORUMLAR

Bu ürüne henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz...

Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın