Yeni Sosyal Güvenlik Mevzuatı 2008

Yeni Sosyal Güvenlik Mevzuatı 2008

Yorum Ekle

16,67 TL

125 TL üzeri kargo bedava!

Kategori Hukuk > Hukuk Üzerine
Yayınevi Adalet Yayınevi
Yazar Bekir Çapar
Ufuk Serter
Barkod 9786055980733
- +
Baskısı yok

Yeni Sosyal Güvenlik Mevzuatı 2008

19. yy. sonlarında ve 20. yy. başlarında, sanayi toplumunun getirdiği üretim, ilişki ve iletişim zenginliği, sosyal güvenlik kavramının oluşmasına ve toplum katmanlarında yerleşmesiyle çağdaş sosyal devletlerin doğmasına neden olmuştur. Sosyal devletin yönetim rejimlerinde kurumsallaşmasıyla, kamu sosyal güvenlik kurumlarını ortaya çıkarmıştır.

Sanayi toplumunun tüm kesim ve katmanları yaşanan süreçte sosyal riskleri ölüm, hastalık, analık, işsizlik, sağlık vb. ortadan kaldıracak kurumların anayasal kurum olarak oluşturulmasını istemiştir.

İş ve toplum yaşamında; Sosyal güvenlik mevzuatı değişken çok parçalı ve canlı bir alandır. Ülkemizde çok parçalı oluşan sosyal güvenlik kurumları, gelişen ve değişen koşullar karşısında tek çatı altında toplanması ve mevzuatın çağın gereklerine uygun yeniden yapılandırılması son on yılda yoğun olarak talep edilmiştir.

2000li yıllardan sonra gerek ulusal ve gerekse uluslar arası kuruluşların yükselerek artan bu talebi karşısında yasama çalışmaları hızlandırılmıştır. Bu çalışmalar sonucunda; sosyal güvenlik kurumları tek çatı altında toplanarak sosyal güvenlikle ilgili köklü değişimler içeren düzenlemeler tüm toplum kesimlerinin ve kurumlarının görüş ve düşünceleri yeterli oranda alınmaksızın ve bu köklü değişiklikler kamuoyunda yeterince tartışılmaksızın gerçekleştirilmiştir. Bu değişimlerin büyükçe bir bölümü anayasamızda ifadesini bulan sosyal devlet anlayışına aykırılık oluşturmaktadır.

Köklü değişiklikler içeren Sosyal güvenlik mevzuatımız; Sosyal devlet anlayışından ziyade liberal devlet anlayışını benimseyen bir anlayış ile düzenlenmiştir.
Sosyal güvenlik mevzuatındaki köklü değişiklikler öngören bu düzenlemelerin uygulana geldikçe ortaya çıkan aksamaları siyasal iktidar veya iktidarların sosyal ve politik tercihleri ile toplumsal öncelikleri çerçevesinde sosyal hukuk devleti anlayışına uygun hale gelecektir.

Dil Türkçe
Kâğıt Cinsi 1. Hamur
Cilt Tipi Ciltsiz
Basım Yeri TÜRKİYE
Yayın Tarihi Haziran-2008
Baskı Sayısı 1. Baskı
Sayfa Sayısı 502
Ölçü 13,5x19,5 cm
  • Bu ürüne henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz...

Bekir Çapar Kitapları

Ufuk Serter Kitapları

Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın

< !--END Criteo Product Tag-- >