Yeni Şarlatanlar

Yeni Şarlatanlar

Yorum Ekle

%30

8,75 TL 12,50 TL

125 TL üzeri kargo bedava!

Kategori Politika Siyaset > Diğer
Yayınevi Neden Kitap
Yazar Antoine Vitkine
Çeviren Zeren Akyar
Barkod 9789752541061
- +
Baskısı yok

Yeni Şarlatanlar

Thierry Meyssan´ın 11 Eylül saldırılarını Amerikan Hükümeti´ne yükleyen kitabının başarısı sadece bir başlangıçtı. Dört yıl sonra bu tutanak kendini kabul ettirmişti bile: Komplo Teorisi akıllara yerleşti; terörizm, uluslararası gerilimler Bush´un tekrar seçilmesiyle de sesini iyice güçlendirdi. Dünyanın fethini hedefleyen derin bir teorinin varlığına inananların sayısı gittikçe artmaya başladı. Bu fantezilerin arkasında, öncelikle hızla doğmukta olan bir Amerikan karşıtlığı ve antisemitizm şekilleniyor. Siyon Liderlerinin Protokolleri´nden Washington´dakilerinkine kadar komplo efsanesi geri dönüyor.

Ama Antoine Vitkine´in araştırması bununla sınırlı kalmıyor. Komplo teorisi el değiştirdi. Bir zamanlar aşırı sağın tekelinde olan, şimdi aşırı soldan bir kesimi kendine çekiyor, Arap dünyasında internet üzerinden kazanç sağlayarak başarılı oluyor ve daha da ilginci, Haber Kuklaları (Guignols de L´info)´ndan Thierry Ardisson´a kadar, tabii Michael Moore´u da unutmamak gerek, göz önündeki medyatik kişiler, tanınmış gazeteciler halkı bu konuda bilgilendiriyorlar. Çünkü, komplo teorisi kendini iyi satıyor. Bu paranoyak havanın ardında söz konusu olan ise, Demokrasi.

Vitkine, kitabında; kimi popüler paranoya ve komplo teorilerini inceleyip üzerlerine tartışırken, bir yandan da yeni komplo teorileri üretiyor. Kitap incelem ve araştırmalara dayanarak aklı başında bir şekilde bu teorileri masaya yatırıyor. Bu tür teorilerin sakıncalarına ve yaklaşmakta olan başka tehditlere dikkat çekiyor.

Bu kitap, komplo teorilerinin anti tezi olarak nitelendirilebilecek oldukça nitelikli bir çalışma.

Dil Türkçe
Kâğıt Cinsi 2. Hamur
Cilt Tipi Ciltsiz
Basım Yeri İstanbul
Yayın Tarihi Kasım-2005
Baskı Sayısı 1. Baskı
Sayfa Sayısı 176
Ölçü 13,5x19,5 cm
Editör Hatice Çağlar
Çeviren Zeren Akyar
  • Bu ürüne henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz...

Antoine Vitkine Kitapları

Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın