Velayet - Vesayet - Soybağı - Evlat Edinme Hukuku - Diğer Eşin Rıza ve Onamına Bağlı İşlemler

Kargo Bedava

Velayet - Vesayet - Soybağı - Evlat Edinme Hukuku - Diğer Eşin Rıza ve Onamına Bağlı İşlemler

Yorum Ekle

140,00 TL

Kargo Bedava
Kategori Hukuk > Ders Kitapları
Yayınevi Adalet Yayınevi
Yazar Ali İhsan Özuğur
Barkod 9786054378036
- +
Baskısı yok

Velayet - Vesayet - Soybağı - Evlat Edinme Hukuku - Diğer Eşin Rıza ve Onamına Bağlı İşlemler

Medeni Hukuk, kişi hukukunu, onun aile ve toplumla olan ilişkilerini düzenleyen Temel Hukuk kurallarından oluşmaktadır.

Bu düzenlemede, kitabın inceleme konusu, kişiler hukuku ve kişilik, hısımlık, soybağı, soybağının kurulması, evlat edinme, soybağının hükümleri, velayet, vesayet, kayyımlık, yasal danışmanlık konuları önemli bir yer tutmakta, konular kamu düzeni ve Türk toplumunu yakından ilgilendirmektedir.

Türk toplumumun çağdaş uygarlık gereklerine uyumunu sağlamak için Medeni Kanunda değişiklik yapılmış, 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu ve 4722 sayılı Türk Medeni Kanunun Yürürlüğü ve Uygulama Şekli Hakkında Kanun Türkiye Büyük Millet Meclisince kabul edilerek 1. 1. 2002 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Yine Türk Medeni Kanunun da 5378 ve 5399 sayılı Kanunlarla, 4787 sayılı Aile Mahkemelerinin Kuruluş Görev ve Yargılama Usullerine Dair Kanun ve nihayet 29. 4. 2006 tarihinde yürürlüğe giren 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu ile kısmi değişiklikler yapılmıştır. Kanunda yapılan değişikliklerin önemli ve oldukça büyük bir kısmı kitabımızı da ilgilendiren konularda yapılmış, kadın erkek eşitliği ilkesi pekiştirilmiş, şekil ve ifadeye ve esasa ilişkin yenilikler, yeni hükümler getirilmiştir.

Bu yeniliklerden konumuzla ilgili olan hak ve fiil ehliyetleri, erginlik, ergin kılınma, ayırtım gücü, fiil ehliyetsizliği, ayırtım gücünün bulunmaması, ayırt etme gücüne sahip küçükler ve kısıtlılar, bunların hukuki işlemleri, velayet hakkı, velayet hakkının doğuşu, kullanımı, kapsamı, hakimin müdahalesi, velayet hakkının değiştirilmesi, kaldırılması, evlilik dışı çocukların velayet hakkı, velayet haklarının sona ermesi, soybağı, soybağının kurulması, evlat edinme, koşulları, hükümleri, evlatlık ilişkisinin kaldırılması, soybağının reddi, soybağına itiraz, Vesayet Hukuku, vesayeti gerektiren haller, Vesayet organları, vesayet daireleri, vesayet işlerinde yetki, vasi atanması, vasinin görev ve sorumlulukları, kayyımlık, Yasal danışmanlık bunların konusu, mahiyeti, atanmaları, görev ve sorumlulukları, Vesayet dairelerinin müdahale hakları, vesayetin ve vasilik görevlerinin, kayyımlık ve yasal danışmanlık görevlerinin sona ermesi kuramları düzenlemelerin içerik ve hukuki sonuçları ayrı ayrı incelenmiş ve yeni Türk Medeni Kanununun konularla ilgili ilk yorum ve açıklamaları yapılmaya çalışılmıştır.

Dil Türkçe
Kâğıt Cinsi 1. Hamur
Cilt Tipi Ciltli
Basım Yeri TÜRKİYE
Yayın Tarihi Mayıs-2010
Baskı Sayısı 4. Baskı
Sayfa Sayısı 1528
Ölçü 16,5x24,5 cm
  • Bu ürüne henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz...

Ali İhsan Özuğur Kitapları

Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın