Uygarlıklar Kapısı Urfa

Uygarlıklar Kapısı Urfa

Yorum Ekle

92,59 TL

150 TL üzeri kargo bedava!

Kategori Gezi ve Rehber Kitapları > Gezi Rehberi
Yayınevi Yapı Kredi Yayınları Sanat
Yazar Kolektif
Barkod 9789750804977
- +
Baskısı yok

Uygarlıklar Kapısı Urfa

Edessa, Urhay, Osroene, er-Ruha ya da Urfa. Adlarından da belli olduğu gibi nice uygarlığa beşiklik eden bu topraklar, Adem'le Havva'nın ilk ayak bastığı yer olarak da bilinir. Samsat'tan Harran'a giden, zamanının ticaret yolunun kavşağında yer alan bu şehir; tarihi, mimari-arkeolojik değeri, sanatlarıyla bir inceleme konusu olduğu kadar, putperestlikten tektanrılı büyük dinlere dek beslendiği kültür katmanlarıyla kutsal alanda da özel bir yere sahiptir.
Efsaneleri, sesleri ve tatlarıyla ünlü Urfa'nın büyülü dilinin bütün yaşama mekanlarına sindiği açıkça gözlenir. Birbirinden beslenen ve birbirine karışan çeşitliliğiyle nadir görülebilecek bir kültür mozaiğine sahiptir Urfa. Buradan pek çok kral, sultan, bilge kişi, halk, dil, din ve uygarlık geçmiştir.

Fırat'tan beslenen topraklarıyla tarih boyunca "Bereketli Hilal" olarak adlandırılan şehrin coğrafyası sayısız paylaşım savaşına da sahne olmuştur. Haçlıların, Moğolların da istilasına uğrayan Urfa, geçirdiği yıkımlara rağmen hep yeniden imar edilmiş, farklı kültürlerin göz alıcı mimari yapıları; kaleler, hanlar, tapınaklar kendi geçmişini anlatmaya devam etmiştir.

Dil Türkçe
Kâğıt Cinsi Kuşe
Cilt Tipi Ciltli
Sayfa Sayısı 410
Ölçü 13,5x20 cm
  • Bu ürüne henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz...

Kolektif Kitapları

Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın

< !--END Criteo Product Tag-- >