Usatölyesi Felsefe Dergisi Sayı : 24 Şubat 2017

Usatölyesi Felsefe Dergisi Sayı : 24 Şubat 2017

Yorum Ekle

%25

9,00 TL 12,00 TL

75 TL üzeri kargo bedava!

Kategori Periyodik Yayınlar > Felsefe
Yayınevi Yeni İnsan Yayınları
Yazar Kolektif
Barkod 3990000089938
Tedarik Süresi 5 iş günü
- +
SEPETE EKLE
Dil Türkçe
Kâğıt Cinsi 2. Hamur
Cilt Tipi Ciltsiz
Basım Yeri İstanbul
Yayın Tarihi Şubat-2017
Baskı Sayısı 1. Baskı
Sayfa Sayısı 96
Ölçü 15x21,5

Usatölyesi Felsefe Dergisi Sayı : 24 Şubat 2017

Dünyanın gündemi her geçen gün felsefe üzerine düşünmeye, konuşmaya imkân vermeyen bir alana sürükleniyor. Yoğun bir şiddet, çok yakınımızda savaşlar, büyük patlamalar ve insanlık ayıpları yaşanıyor. Vicdanlar tatilde! Peki özellikle bu karmaşanın tam ortasında, felsefi düşünme şeklimize özen göstermemiz, bize yol gösterebilir mi?

Bu sayımızda içinde bulunduğumuz coğrafyayı büyük oranda ilgilendiren mültecilik ve göçmenlik üzerine bir söyleşi bulacaksınız. Bu insanlar genellikle savaştan kaçanlar. Yarın çok daha fazlası iklim mültecisi olarak bu kitleye katılacak. Çok boyutlu olan bu meseleyi düşünmeye, filozoflardan yardım istemeye devam edeceğiz.

Felsefesinin başına etiği koyan Kierkegaard da, bize fikirleriyle yol gösterici olabilecek ve Türkiye’de son yıllarda daha çok okunan bir filozof. Kapağa, Elis Şimşon ile yaptığımız söyleşiyle kendisini taşıdık ve felsefi söylemler hayatımızda hiç bir değişikliğe yaramıyorsa, bir şeylerin yanlış olup olmadığını sorguladık.

Şiddetin daha da arttığı 2016 senesini arkamızda bıraktık. Atölyede yoğunlukla tartıştığımız konulardan biri, bu şiddette evinde oturan insanların ne kadar pay sahibi olduğuydu. Hannah Arendt çalışmalarıyla önümüze verimli bir yol açtı. Çünkü şiddeti ele alırken, Arendt sayesinde, uzak doğudaki izbe atölyelerde üretilen ayakkabıları satın alarak da, bu şiddette pay sahibi olup olmadığımızı düşünme imkânı bulduk.

Grinin tonlarını kaybettiği, siyah ve beyazın egemen olduğu, eleştiri imkânının ortadan kalktığı bir kültür ortamında, derin düşünme ve düşünceyi ifade etme şansı da tükeniyor. Felsefe çalışması yapanların kendilerini bu tuzaktan sakınmaları ve eleştiri hakkına sonuna kadar sahip çıkmaları hayati öneme sahip. Üstelik bunu yaparken, genel düşünme izleklerine en ters gelen sözlere dahi kulak vermek, her farklı sesin aslında onca cılızlığına karşın içinde çok büyük bir değer taşıdığının hakkını vermek, felsefecilerin boynunun borcudur. Bunu savunmak, herhangi bir düşüncenin taraftarı olmak değil, en temel insan hakkıdır.

İçindekiler:

 • Editörden 5
 • Mithos Yoluyla Düşünmeye Heidegger’le Başlamak 7
  Metin Bal
 • Estetik, Özen ve Özverinin Naif Elçisi: Ruskin 28
  Alain De Botton
 • Moda Praksisi 34
  Otto Von Bush
 • Elis Şimşon Söyleşisi 41
  Aytaç Timur
 • Rahmi Öğdül Söyleşisi 48
  Aytaç Timur, Yasemin Adıbelli
 • Kwane Anthony Appiah Söyleşisi 57
  Robin Droemer, Krisha Kops
 • Benim! 66
  Greta Lührs
 • Bir Kutlama Çağrısı 73
  Ivan Illich
 • "Batı" Toplumunun İzlediği Yol 76
  Manfred Max Neef, Philip Bartlett Smith
 • Yaşayanlar ve Meskûnlar 82
  Ivan Illich
 • Belma Orhan 90
  Aytaç Timur
 • Us Atölyesi 2016-17 Programı 93
YORUMLAR

Bu ürüne henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz...

Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın