Uluslararası Hukukta Devletlerin Tanınması

Uluslararası Hukukta Devletlerin Tanınması

Yorum Ekle

15,74 TL

125 TL üzeri kargo bedava!

Kategori Hukuk > Ders Kitapları
Yayınevi Adalet Yayınevi
Yazar Ezeli Azarkan
Barkod 9786055980368
- +
Baskısı yok

Uluslararası Hukukta Devletlerin Tanınması

Bu çalışmada uluslararası hukuk ve uluslararası ilişkiler perspektifinde devletlerin tanınması kavramı incelenmektedir. Bu bağlamda, bu kavramın tarihsel süreç içinde nasıl bir gelişim gösterdiği örneklerle açıklanmaktadır. Bu paralelde, niçin bazı oluşumların devlet olarak tanındığı, bazılarının ise tanınmadığı sorusunun yanıtı aranmıştır. Diğer yandan, yeni devletleri tanıma kararına etki eden faktörler ayrıntılı bir şekilde incelenmektedir. Bu kapsamda, 19. yüzyıldan başlanarak, tanıma kavramının en yeni örnekleri olan eski Yugoslavya cumhuriyetlerinin tanınma süreçleri incelenmektedir.

Çalışmada örneklerle açıklandığı gibi, uluslararası hukuk bağlamında devlet olma koşullarını yerine getiren bir oluşumun devlet olarak tanınması zorunlu değildir. Benzer şekilde, tanıma da bir oluşumun devlet olabilmesi için tek başına yeterli değildir. Çalışmada da belirtildiği gibi, tanıma çatışmaların sona erdirilmesinde bir araç olarak kullanılmaması gerekmektedir. Tanınan bir devletin güvenliği, uluslararası barış ve güvenlik ortamının korunması, tanıyan devlet veya devletlerin sorumluluğundadır.

Çalışmada, Montevideo Sözleşmesinin getirmiş olduğu kriterlerin tanınacak devletlerde aranması gerektiği belirtilmektedir. Bunlara ek olarak uluslararası barış ve güvenlik konusunun bir devletin tanınıp tanınmamasında karar vericiler üzerinde etki eden önemli bir konu olduğu sonucuna varılmıştır.

Dil Türkçe
Kâğıt Cinsi 1. Hamur
Cilt Tipi Ciltsiz
Basım Yeri TÜRKİYE
Yayın Tarihi Şubat-2008
Baskı Sayısı 1. Baskı
Sayfa Sayısı 241
Ölçü 16x23,5 cm
  • Bu ürüne henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz...

Ezeli Azarkan Kitapları

Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın