Ülfet Gazetesi

Ülfet Gazetesi

Yorum Ekle

%5

11,40 TL 12,00 TL

125 TL üzeri kargo bedava!

Kategori Tarih > Türk Tarihi Araştırmaları
Yayınevi Atatürk Kültür Merkezi Yayınları
Yazar Hasan Demiroğlu
Barkod 9789751625021
Tedarik Süresi 30 iş günü
- +
SEPETE EKLE

Ülfet Gazetesi

SSCB'nin dağılmasından sonra Sovyet Rusya hakimiyetinde yaşayan Türklerin tarihine duyulan merak daha da arttı. Türk araştırmacılar 20. asır Rusya Türklerinin yenileşmesi yönünde fikir beyan eden düşünürlerin biyografilerini ve onların faaliyetlerini incelemeye başladılar. 20. asrın başlarında Rusya Müslümanlarının fikir hayatında önemli bir yer işgal eden düşünürlerden biri de Abdürreşid İbrahim'dir. Abdürreşid İbrahim dile getirdiği fikirleri bazı neşriyatlar üzerinden bütün dünya Türklerine ulaştırmak istemiştir. Bu neşriyatlardan en önemlisi Ülfet gazetesidir.

Maddi olarak fazla bir yekun tutmamasına rağmen 1905 İhtilali sonrası Rusya Türklerinin siyasi, ilmi ve sosyal durumalarını en iyi şekilde ortaya koyan Tercüman, Ülfet, Kazan Muhbiri, Ahbar, Yıldız, Vakit ve Şura gibi neşriyatların Türkiye'de sadece şahısların özel kütüphanelerinde bulunması ülkemiz adına bir eksikliktir. Temennimiz bu eksikliklerin bir an önce giderilmesidir.

Elinizdeki bu kitap Türk dünyası üzerinde çalışmalarda bulunan kurumlardan biri olan Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığının bir yayını olarak bu alanda bir boşluğu dolduracaktır...

Dil Türkçe
Kâğıt Cinsi 1. Hamur
Cilt Tipi Ciltsiz
Basım Yeri İstanbul
Yayın Tarihi Aralık-2012
Baskı Sayısı 1. Baskı
Sayfa Sayısı 224
Ölçü 15,5x24 cm
  • Bu ürüne henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz...

Hasan Demiroğlu Kitapları

Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın

< !--END Criteo Product Tag-- >