Türkiye’nin Mali Tutsaklığı

Türkiye’nin Mali Tutsaklığı

Yorum Ekle

%25

36,00 TL 48,00 TL

125 TL üzeri kargo bedava!

Kategori Tarih > Osmanlı Tarihi
Yayınevi İleri Yayınları
Yazar Parvus Efendi
Barkod 9789756288696
Tedarik Süresi 5 iş günü
- +
SEPETE EKLE

Türkiye’nin Mali Tutsaklığı

Parvus Efendi, 19. yy.dan 1910'lara kadar Türkiye'nin Batı kapitalizmi tarafından tutsaklaştırılmasının bilimsel tahliline, sadece Türkiye'de değil belki de dünyada ilk kez girişen isimlerden biridir. Kitap, 1911-1914 arasındaki çoğu Türkçü Türk Yurdu dergisinde yayınlanmış makalelerden oluşuyor. Makaleler, ilk kez 1977'de Muammer Sencer atrafından günümüz Türkçe'sine çevirisiyle derlendi. Parvus Efendi'nin "Türkiye'nin Mali Tutsaklığı" kitabını İleri Yayınları tekrar okuyucuyla buluşturuyor. İleri Yayınları, Osmanlı'nın ve bugünkü Türkiye'nin yaşadığı ekonomik ve siyasi sömürgeleşme ve çözülme süreci arasındaki yapısal benzerliğin ortaya konması amacıyla kitabı yeniden gündeme taşıma kararı aldı.

Batı, Türkiye'yi sadece bir uydusu oalcak yarı-sömürge veya sömürge oalrak değil, parçalanacak bir fetih coğrafyası olarak görüyor. Bu ise Batı'nın Türkiye'ye yönelik ekonomi politikalarını da doğrudan etkiliyor. Dolayısıyla Parvus'un çalışmaları günümüze yalnızca Türkiye'nin uydulaşan ekonomisini anlamak içni değil, emperyalizmin askeri-siyasi stratejisini algılayabilmek için de önemli bir kaynak oluşturuyor.

Bugün Türk'ü bekleyen yazgıyı Parvus'un satırlarında yine açıkça görebiliriz. Türkiye'nin ve devletin Türksüzleştirilmesi, ekonominin ve siaysetinin Türklerden arındırılması ve Türkiye'nin içten ve dıştan istila süreci artık son aşamaya gelmiştir.

10 yıl önceden bir Rus Marksistinin bugünü, çoğu Türk evladından daha net görmesi ise tarihin garip bir cilvesidir. Parvus'un seslendiği Türk gençelri bu kitabı yeniden yayına hazırlayarak günümüze ulaştırıyor.

Muammer Sencer'in değerli çalışmasıyla ortaya çıkan derlemeye, diline ve önsözüne dokunmadan yayınlıyoruz. Parvus Efendi'nin deyimiyle aslında "Türkiye'de Avrupa faizciliği ve aldatmacılığı tarihi"nden başka bir şey olamdan "Türkiye'nin borçlar tarihi"ni okuyucuya sunuyoruz.

Dil Türkçe
Kâğıt Cinsi 2. Hamur
Cilt Tipi Ciltsiz
Basım Yeri İstanbul
Yayın Tarihi Ekim-2005
Baskı Sayısı 1. Baskı
Sayfa Sayısı 335
Ölçü 15,5x21,5 cm
  • Bu ürüne henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz...

Parvus Efendi Kitapları

Bu Ürünü Alanlar Bunları da Aldı

Birlikte Bakılan Ürünler

Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın