Türk Taşıma Hukukunun Genel Esasları

Türk Taşıma Hukukunun Genel Esasları

Yorum Ekle

%10

22,50 TL 25,00 TL

75 TL üzeri kargo bedava!

Kategori Hukuk > Hukuk Üzerine
Yayınevi İmaj Yayıncılık
Yazar Mertol Can
Barkod 9786055339654
- +
Baskısı yok
Dil Türkçe
Kâğıt Cinsi 2. Hamur
Cilt Tipi Ciltsiz
Basım Yeri İstanbul
Yayın Tarihi Şubat-2017
Baskı Sayısı 1. Baskı
Sayfa Sayısı 222
Ölçü 16x24

Türk Taşıma Hukukunun Genel Esasları

6762 sayılı Türk Ticaret Kanunu’nda benimsenen sistematik tercihin de etkisiyle bazı çevrelerde varlığı dahi fark edilememiş olan “Taşıma İşleri”ne dair hükümlerin okutulacağı “Taşıma Hukuku” dersinin, yakın bir tarihe kadar görev yaptığım Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesinde izlenen müfredata zorunlu derslerden birisi olarak eklenmesine yönelik çabalarımın olumlu sonuçlanmasında, 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’nda bu hükümlerin “Kıymetli Evrak Kitabı”ndan çıkarılarak, Kanun’un müstakil bir Kitabı haline getirilmesi büyük rol oynamıştır.

Henüz derli toplu bir eser haline getirememiş olmama rağmen; genç hukukçu adaylarına en azından yardımcı kaynak teşkil edebileceğini düşünmem, hukuk lisansı eğitimini alarak tatbikata çıkacak olan hukukçuların, taşıma işlerine dair hükümlere de vakıf olmalarını sağlamak konusunda kendime düşeni ifa amacıyla, başlangıçta Deniz Ticareti Hukuku Dersini okuttuğum; daha sonra da Taşıma Hukuku Dersini verdiğim öğrencilerimle paylaştığım ders notlarımdan oluşan ve bir yerde prova metin olan bu çalışmayı, öğrenci nüshası olarak neşretmeye karar vermeme neden olmuştur.

Çalışmanın bu kısmının, yolcu taşıma sözleşmesinin ele alınacağı ikinci cilt ile tamamlanması planlanmaktadır.

Genç Meslekdaşlarım Yrd. Doç. Dr. Kürşat Göktürk ile Arş. Gör. Emre Deliktaş’a katkıları; Eşim Makbule Demet Can’a ise özellikle sabrı için minnettarım.

Ankara, 28.01.2017 Prof. Dr. Mertol Can

YORUMLAR

Bu ürüne henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz...

Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın