Türk Şiirinde Hz. Peygamber

Türk Şiirinde Hz. Peygamber

Yorum Ekle

37,04 TL

200 TL üzeri kargo bedava!

Kategori İslam > Diğer
Yayınevi Akçağ Yayınları - Ders Kitapları
Yazar İsmail Çetişli
Barkod 9786055413620
- +
Baskısı yok

Türk Şiirinde Hz. Peygamber

Son on asırlık Türk edebiyatının ana konularından biri Hz. Peygamber'dir. XI. yüzyılda ilk filizini veren bu konu, zamanla kökleşip dal-budak salmış; edebiyatımızın her sahasında giderek zenginleşip bir geleneğe dönüşmüştür. Na't, siyer, mevlid, şemail, hilye, Nebi, gazavat-ı Nebi, ahlaku'n-Nebi, vafatü'n -Nebi, Muhammediye, kırk hadis, yüz hadis, gibi sadece Hz. Peygamber'e tahsis edilen pek çok tür; bu türlerde kaleme alınmış binlerce eser, Türk edebiyatında başlı başına bir Peygamber Edebiyatının varlığını açıkça ortaya koyar.

Söz konusu Peygamber Edebiyatı, bir medeniyet krizinin yaşandığı Tanzimat sonrasında da varlığını sürdürmüş ve sürdürmektedir. Elinizdeki kitap, 1860 - 2011 dönemini kapsayan son yüz elli yıl içinde 500 şair tarafından kaleme alınmış Hz. Peygamber'e dair 1600 şiirin mehteva, yapı, dil ve üslupları bakımından incelenmesini içermektedir.

Kitabın amacı; Tanzimat sonrası Türk şiirinde Hz. Peygamber konusunun kronolojik bir bütünlük, ihtiva ettiği unsurları ayrıntılı biçimde ortaya koyabilecek bir derinlik ve genişlik, sahip olduğu estetik kıymetleri okuyucuya taşıyacak bir duyarlılık içinde ortaya koyabilmektir. Buradan hareketle de Türk milletinin Hz. Peygamber tasavvuru, inancı ve aşkının çözümlenmesi; Tanzimat öncesi dönemle mukayese edilerek farklılık veya değişikliklerin tespit ve tasviri hedeflenmiştir.

Dil Türkçe
Kâğıt Cinsi 2. Hamur
Cilt Tipi Ciltsiz
Basım Yeri Ankara
Yayın Tarihi 2012
Baskı Sayısı 1. Baskı
Sayfa Sayısı 742
Ölçü 16,5x24 cm
  • Bu ürüne henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz...

İsmail Çetişli Kitapları

Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın

< !--END Criteo Product Tag-- >