Türk Musikisinde Makamlar (Özel Kutusunda)

Kargo Bedava

Türk Musikisinde Makamlar (Özel Kutusunda)

Yorum Ekle

1.000,00 TL

Kargo Bedava
Kategori Müzik > Genel Kavramlar, Kuram ve Tarihçe
Yayınevi Yapı Kredi Yayınları Sanat
Yazar Yakup Fikret Kutluğ
Barkod 9789753638517
- +
Baskısı yok

Türk Musikisinde Makamlar (Özel Kutusunda)

Türk Musikisinde Makamlar, İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı öğretim üyesi, kanun sanatçısı ve Türk müziği araştırmacısı Doçent Yakup Fikret Kutluğ'un yıllar süren araştırmalarının ürünü.

Türk müziğinde 20. yüzyılın önemli sistem kurucularından müzikolog Hüseyin Sadettin Arel'in öğrencisi olan Kutluğ'un bu kitabı inceleme ve nota ciltleri ile kitapta yer alan kimi seçme eserleri içeren iki CD'den oluşuyor.

"İnceleme"yi içeren birinci ciltte klasik Türk müziğinde ve Türk halk müziğinde makamlar konusu bütün ayrıntılarıyla, derinliğine inceleniyor. 219 basit ve mürekkep makam tek tek ele alınıp her makam için dizi şemaları veriliyor. Ayrıca Rauf Yekta ve Hüseyin Sadettin Arel, Dr. Suphi Ezgi gibi bilginlerin geliştirdiği sistemler ve Abdülkadir Töre M. Ekrem Karadeniz gibi bilginlerin sistemleşememiş görüşleri eleştirel bir bakışla değerlendiriliyor.

"Notalar" bölümünü oluşturan ciltlerde, klasik müziğimizden ve halk müziğimizden 600'ün üzerinde seçme eserin notası veriliyor.

CD'lerde 219 makamın 40'ı için birer örnek eser yer alıyor. Değişik formlardan (peşrev, saz semaisi, yürük semai, şarkı, taksim) seçilen bu örnekler, "klasik beşli" (kanun, kemençe, ney, tanbur, vurmalı sazlar) ile icra edildi.

Türk Musikisinde Makamlar, müzik literatürümüzde makamlar konusunun ilk kez bu kadar geniş kapsamda ve bu kadar çok sayıda örnekle ele alındığı bir kitap.

Dil Türkçe
Kâğıt Cinsi Kuşe
Cilt Tipi Ciltsiz
Sayfa Sayısı 1692
Ölçü 13,5x20 cm
  • Bu ürüne henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz...

Yakup Fikret Kutluğ Kitapları

Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın

< !--END Criteo Product Tag-- >