Türk Milli Mücadelesinin Gizli Cephesi Afganistan

Türk Milli Mücadelesinin Gizli Cephesi Afganistan

Yorum Ekle

%10

20,48 TL 22,75 TL

125 TL üzeri kargo bedava!

Kategori Tarih > Türk Tarihi Araştırmaları
Yayınevi Gece Kitaplığı
Yazar Kubilayhan Erman
Barkod 9786053243748
- +
Baskısı yok

Türk Milli Mücadelesinin Gizli Cephesi Afganistan

Milli bir devlet olarak Türkiye Cumhuriyeti`nin kuruluşunu temin eden Milli Mücadele ve İstiklal Harbi, askeri, siyasi, diplomatik, ideolojik vb pek çok faaliyet alanında verilen insanüstü bir gayret ve fedakarlığın ürünüdür. Bu dönemi araştırmak üzere çok sayıda enstitüler kurulmuş, araştırmalar yapılmış ve halen yapılmaktadır. Ancak bu araştırmaların pek azı maalesef diplomasi ve dış ilişkiler boyutuyla ile ilgilidir.

Sovyetlerin Afganistan`ı işgali üzerine Türkiye`deki en ciddi çalışmaya imza atan çok kıymetli öğrencim, Yrd. Doç. Dr. Kubilayhan Erman, doktora çalışması esnasında Dışişleri ve ATASE arşivlerinden elde ettiği bir takım belgeleri incelerken dikkatimizi çeken çok önemli bir husus, bu araştırmayı yapmasını gerekli kıldı.

O husus, Milli Mücadele'nin ve İstiklal Harbi'nin en bunalımlı zamanında, Bolşeviklerle ilişkilerin en kritik evrelerinde Ankara Hükümeti'nin Afganistan ile kurmuş olduğu çok özel ilişki idi. Belgeler ve araştırmalar gösteriyordu ki, Milli Mücadele`nin askeri ve diplomatik olarak en hayati cephelerinden biri de burada, yani Afganistan'da kurulmuştur. Elinizdeki belgelere dayanan bu bilimsel çalışma Milli Mücadele ve İstiklal Harbi'nin en az bilinen bu yönüne çarpıcı bir şekilde ışık tutmaktadır.

Dil Türkçe
Kâğıt Cinsi 2. Hamur
Cilt Tipi Ciltsiz
Basım Yeri Ankara
Yayın Tarihi Aralık-2014
Baskı Sayısı 1. Baskı
Sayfa Sayısı 168
Ölçü 14x21 cm
  • Bu ürüne henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz...

Kubilayhan Erman Kitapları

Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın

< !--END Criteo Product Tag-- >