Tevfik İleri

Tevfik İleri

Yorum Ekle

%25

11,25 TL 15,00 TL

125 TL üzeri kargo bedava!

Kategori Tarih > Türkiye ve Cumhuriyet Tarihi
Yayınevi İdil Yayınları
Yazar Abdurrahman Bozkurt
Barkod 9789944332361
Tedarik Süresi 5 iş günü
- +
SEPETE EKLE

Tevfik İleri

Tevfik İleri, Cumhuriyet'in başlarında memleket ve cemiyet meseleleriyle alakası kesilen Türk gençliğini milli davalar etrafında birleştirmek için yoğun bir çaba sarf etmiş ve MTTB'ni yeniden faaliyete geçirerek Türkiye Cumhuriyeti'ndeki ilk ciddi öğrenci hareketlerine imzasını atmıştır.

Çok partili yaşam içerisinde fikirlerine sempati duyduğu DP saflarına katılan Tevfik İleri, 1950 seçimlerinde DP milletvekili seçilmiştir. 27 Mayıs 1960 askeri darbesine kadar, Başbakan Yardımcılığı dahil çeşitli görevlerde bulunmuş ve dönemin milli eğitim politikalarına damgasını vurmuştur.

Tevfik İleri, 2. Dünya Savaşı sonrasında Türkiye'de bir tehdit olarak algılanan komünizme karşı yürüttüğü mücadelede, Türk milliyetçiliğinden ve din eğitiminden yararlanmış, milli ve manevi değerlerine bağlı, modernleşmeden yana bir nesil yetiştirerek komünizmin yayılmasını engellemeye çalışmıştır.

CHP döneminde müfredat dışı ve seçmeli olarak okutulan din derslerini, müfredat içerisine alan İleri, din adamı yetiştirmek üzere açılan İmam Hatip Kurslarını, İmam Hatip Okullarına dönüştürmüş. İslam'ın bilimsel esaslar doğrultusunda araştırılmasını sağlamak üzere İstanbul yüksek İslam Enstitüsü'nü açmıştır.

Nicelikten çok nitelik problemleri üzerinde duran İleri, Türkiye'de uzun yıllar ihmal edilen mesleki ve teknik eğitime de ayrı bir önem verilmiştir.

Dil Türkçe
Kâğıt Cinsi 2. Hamur
Cilt Tipi Ciltsiz
Sayfa Sayısı 150
Ölçü 13,5x20 cm
  • Bu ürüne henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz...

Abdurrahman Bozkurt Kitapları

Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın

< !--END Criteo Product Tag-- >