Terör Suçları ve Cezalarının İnfazı

Terör Suçları ve Cezalarının İnfazı

Yorum Ekle

40,00 TL

125 TL üzeri kargo bedava!

Kategori Kitap > Akademik
Yayınevi Adalet Yayınevi
Yazar Çetin Akkaya
Barkod 9786055633004
- +
Baskısı yok

Terör Suçları ve Cezalarının İnfazı

Terörle Mücadele Kanununda da belirtildiği üzere terör; cebir ve şiddet kullanarak, baskı, korkutma, yıldırma, sindirme ve tehdit yöntemlerinden biri ile Anayasada belirtilen Cumhuriyetin niteliklerini siyasi, hukuki, sosyal, laik, ekonomik düzeni değiştirmek, devletin ülkesi ve milleti ile bölünmez bütünlüğünü bozmak, Türk Devletinin ve Cumhuriyetinin varlığını tehlikeye düşürmek, Devlet otoritesini zaafa uğratmak veya yıkmak veya ele geçirmek, temel hak ve hürriyetleri yok etmek, Devletin iç ve dış güvenliğini, kamu düzenini veya genel sağlığı bozmak amacıyla bir örgüte mensup kişi veya kişiler tarafından girişilecek her türlü suç teşkil eden eylemlerdir. Özellikle 11 Eylül 2001 tarihindeki ABD’ye karşı yapılan terör saldırısından sonra ülkelerin teröre bakış açısı değişmiş, terör ve terörizme karşı diğer dünya ülkelerini de değişik tedbirler almaya yöneltmiştir.

Ülkemizde ise gerek bölücü özellikle PKK Kobgragel gerekse diğer din esasına dayalı terör örgütleri özellikle El Kaide, Hizbullah vs. faaliyetlerini arttırmış, Türkiye Cumhuriyeti Devleti de terör örgütlerine karşı mücadele etmek amacı ile yasal düzenlemeler gerçekleştirmiş, bu kapsamda 12. 04. 1991 tarihinde 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanununu çıkarmıştır. Bu yasa daha sonra 29. 06. 2006 tarihinde değişikliğe uğramıştır. Ayrıca gerek 765 sayılı TCKda gerekse 01. 06. 2005 tarihinde yürürlüğe giren 5237 sayılı TCK’da terör amacıyla işlenen suçlar ve terör örgütlerine yardım ve terör örgütü üyeliği suçları düzenlenmiştir.

Gerek günümüzdeki teknolojik gelişmeler, gerek terör örgütlerinin yapılarındaki değişiklik gerekse günümüzdeki insan hakları temelinde yaşanan gelişmeler yukarıda anılan kanunlarda değişiklik yapılması zorunluluğunu doğurmuştur. İşte bu değişiklikler uygulayıcıda tereddütler oluşturmuştur. Özellikle yapılan kanun değişiklikleri sonrasında mahkemelerce verilen kararların ve yapılan yargılama faaliyetinin istikrar kazanması ve uygulama birliğinin sağlanması bu kapsamda içtihat niteliği kazanması uzun zaman almıştır.

Konu Başlıkları

Soruşturma Usulü
Görev ve Tedbire Çevirme
Propaganda Suçu
Devletin Birliğini ve Ülke Bütünlüğünü Bozmak
Anayasayı İhlal
Silahlı Örgüt Kurmak, Yönetmek ve Üye Olmak
Silah Sağlama
Silahlı Örgüte Yardım
Etkin Pişmanlık
Örgütlü Suçların Cezalarının İnfazı
Yasaklanmış Hakların Geri Verilmesi
Yargıtay Kararları

Dil Türkçe
Kâğıt Cinsi 1. Hamur
Cilt Tipi Ciltsiz
Basım Yeri TÜRKİYE
Yayın Tarihi Temmuz-2009
Baskı Sayısı 1. Baskı
Sayfa Sayısı 398
Ölçü 16x23,5 cm
  • Bu ürüne henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz...

Çetin Akkaya Kitapları

Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın