Temel Düşünceler 1

Temel Düşünceler 1

Yorum Ekle

8,00 TL

125 TL üzeri kargo bedava!

Kategori Politika Siyaset > Araştırma-İnceleme
Yayınevi İmaj Yayıncılık
Yazar Mehmet Kaya
Barkod 9786055339388
Tedarik Süresi 7 iş günü
- +
SEPETE EKLE

Temel Düşünceler 1

İçinde bulunduğumuz çağda dünya, sanayileşme ve sosyal değişme olgusu nedeniyle büyük çapta bir hareketlilik süreci yaşamaktadır. Yaşanan bu süreç, öncelikle batı dünyasında yaşanmakla birlikte, dayandığı ideolojilerin özellikleri nedeni ile evrensel bir nitelik taşımaktadırlar. Bütün dünyada etkisini gösteren modernleşme hem sosyoekonomik hem de kültürel yönden bir hayli sarsıntılara ve değişimlere yol açmaktadır.

Toplumsal yapının manevi unsurları, maddi unsurları kadar süratli değişmezler. Bu değişim hızındaki farklılık iç çatışmalara sebep olabilir. Bu durumda en önemli sorun, sosyal bütünleşme milli birlik ve beraberliktedir.

Türkiye’de sosyal bütünleşme, maddi, manevi, kültürel unsurların bir araya gelmesi ve birbirini tamamlamasıyla olmalıdır. Bugün Türkiye’de sosyal ve siyasal haritaya bakacak olursak milli birlik ve beraberliğe her zamankinden daha çok ihtiyacımızın olduğunu görürüz.

Bugün Anadolu insanı dış tahriklerden dolayı, bölünme parçalanma tehlikesi ile karşı karşıya gelmiştir. Dünya şartlarında değişen dengelerle beraber, her alanda yeniden yapılanma ihtiyacı söz konusudur.

Değişen dengelere göre, ülkemizin bulunduğu coğrafyanın jeofizik ve stratejik konumuyla ilgili olarak jeopolitik rolü çok büyük önem arz etmektedir. Sovyetler Birliği’nin çöküşü, Ortadoğu’daki olaylar sebebiyle bugün, Türkiye Ortadoğu ülkelerinin ve Türk Dünyasının önderi durumuna gelmiştir.

Türkiye’nin üstlendiği yeni misyonun farkına varan düşmanlar, Türkiye’nin aleyhine yeni oyunlar tezgahlamaktadırlar. Türkiye Cumhuriyeti, Selçuklu ve Osmanlı Devletinin kültürel yönünden bir devamı olarak, gelişmiş kültür coğrafyasında, yaşayan bütün insanları bir araya toplamıştır.

Bugün, Ortadoğu’da, Kafkaslarda, Orta-Asya’da, Balkanlardaki olaylara bakınca Türkiye’nin ve Anadolu insanının önemi açıkça görülmektedir.

Tüm vatandaşlarımızın hazırlanan tezgahlara karşı birlik ve beraberliklerini korumaları, bölgemizde ve dünyamızda saygın bir yer almaları istenen bir durumdur. Bugün tüm dünyanın hasretini çektiği huzur refah, barış, güvenlik, sevgi, saygı, hoşgörü, fedakarlık, şefkat, merhamet, yardımlaşma ve dayanışma tüm Anadolu insanının ideali olmalıdır.

Sayın okuyucularım kitap içindeki konulara ait kısa fikir ve düşüncelerimi daha sonra da yazmaya ve anlatmaya devam edeceğim. Bu kitabın yazılmasında emeği geçen, fikir ve düşünceleri ile katkıda bulunan herkese teşekkür etmeyi bir borç bilirim.

Sevgilerimi ve Saygılarımı Sunarım.

- Prof. Dr. Mehmet KAYA

Dil Türkçe
Kâğıt Cinsi 2. Hamur
Cilt Tipi Ciltsiz
Basım Yeri İstanbul
Yayın Tarihi Temmuz-2015
Baskı Sayısı 1. Baskı
Sayfa Sayısı 116
Ölçü 16x24 cm
  • Bu ürüne henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz...

Mehmet Kaya Kitapları

Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın

< !--END Criteo Product Tag-- >