• Ana Sayfa
  • Akademik
  • Tapu Sicili ve Tapu Sicilinin Tutulmasında Devletin Sorumluluğu

Tapu Sicili ve Tapu Sicilinin Tutulmasında Devletin Sorumluluğu

Tapu Sicili ve Tapu Sicilinin Tutulmasında Devletin Sorumluluğu

Yorum Ekle

55,00 TL

200 TL üzeri kargo bedava!

Kategori Kitap > Akademik
Yayınevi Adalet Yayınevi
Yazar M. Altuğ İmamoğlu
Barkod 9786054378180
- +
Baskısı yok

Tapu Sicili ve Tapu Sicilinin Tutulmasında Devletin Sorumluluğu

4721 sayılı Medeni Kanunun 1007 nci maddesi Tapu sicilinin tutulmasından doğan bütün zararlardan Devlet sorumludur. Devlet, zararın doğmasında kusuru bulunan görevlilere rücu eder. Devletin sorumluluğuna ilişkin davalar, tapu sicilinin bulunduğu yer mahkemesinde görülür hükmündedir.

Bugünkü hukuk sistemi içinde Devlet tapu sicilinin tutulmasını yetkili kurumları eli ile üzerine almış ve tapu sicilinin tutulmasından dolayı da sorumluluğu üstlenmiştir. Madde metninden de anlaşılacağı üzere sorumluluk tapu sicilinin tutulmasından doğan bütün zararları kapsamaktadır. Ancak Devlet kendini, tapu sicilinin tutulmasından doğan bütün zararlara karşı sorumlu tutarken bu zarara, kusuru nedeniyle sebep olan görevlilere de zararı rücu etme hakkını elinde tutmuştur.

Tapu sicilinin tutulması Devlet in tamamen idari usullerle yürüttüğü bir kamu hizmetidir. Bunun için de tapu sicili, kanun koyucunun özel ayni hak ilişkilerinin hizmetine sunduğu bir kamu hukuku kurumu niteliğini taşır. Kanun koyucu, söz konusu hizmeti objektif kurallara bağlayarak, hem üçüncü kişiler hem de hak sahipleri yönünden tapu siciline duyulması gereken güveni sağlamayı amaçlamıştır.

Devlet tapu sicilini yetkili kurumları eliyle tutmaktadır. Bu yetkili kurum ise sistemimizde Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğüdür. Bu görev Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ne 3045 sayılı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Kuruluşu ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin Değiştirilerek Kabulü Hakkında Kanun ile verilmiştir.

Dil Türkçe
Kâğıt Cinsi 1. Hamur
Cilt Tipi Ciltsiz
Basım Yeri TÜRKİYE
Yayın Tarihi Mayıs-2010
Baskı Sayısı 1. Baskı
Sayfa Sayısı 671
Ölçü 16x23,5 cm
  • Bu ürüne henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz...

M. Altuğ İmamoğlu Kitapları

Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın

< !--END Criteo Product Tag-- >