Stauffenberg ve Operasyon Valkyrie

Stauffenberg ve Operasyon Valkyrie

Yorum Ekle

%45

7,13 TL 12,96 TL

100 TL üzeri kargo bedava!

Kategori Tarih > Araştırma - İnceleme
Yayınevi Siyah Beyaz Yayınları
Yazar Talip Doğan Karlıbel
Barkod 9789944490726
- +
Baskısı yok

Stauffenberg ve Operasyon Valkyrie

20 Temmuz 1944 Hitler Almanya'sı için bir dönüm noktası oldu. Aslen Avusturalya kökenli ve Almanya'yı yöneten bir Onbaşı olan Adolf Hitler'e karşı düzenlenen ilk ciddi direniş oldu. Kont Claus von Stauffenberg ve arkadaşları Almanya'nın II. Dünya Savaşını kaybedeceğini biliyorlardı. Arkadaşları ağırlıklı asilzadelerden oluşan yüksek rütbeli Generaller ve aydın kesimden kişilerdi. Suikastçiler, Almanya ve Almanya'nın işgal ettiği topraklarda Hitler'in emriyle gerçekleştirilen insanlık ayıbı ve vahşete karşı önlem almak istemişlerdi. Bu vatanperver insanlar, rejimi devrip yeni bir düzen kurmak ve müttefik ülkelere "Kapitülasyon" ilan ederek savaşı bitirmeyi amaçlıyorlardı.

Hitler tarafından Walküre (Valkyrie) adı ile hazırlanan planın amacı Alman hükümeti'ne karşı gerçekleştirilecek herkangi bir isyan ve ihtilal girişimini önlemekti. Bu planın içeriğindeki en önemli nokta Berlin'de bulunan yedek Ordunun harekete geçerek isyanı bastırmak ve asayişi sağlamaktı.

Staffenberg ve arkadaşları Walküre'yi kendi amaçları için kullanmak istediler. Bu ayaklanmaya giden fikrin ne zaman doğduğunu, suikaste giden yol ve başarısızlıkla sonuçlanan bu isyanın nedenlerini cevabını bu kitapta bulacaksınız.

Almanya ve müttefik ülkelerdeki kaynaklardan yapılan bu titiz araştırma ve değerlendirme aynı zamanda bu konuyla ilgili Türkçe kaynaktır.

Dil Türkçe
Kâğıt Cinsi 2. Hamur
Cilt Tipi Ciltsiz
Sayfa Sayısı 160
Ölçü 13,5x20 cm
  • Bu ürüne henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz...

Talip Doğan Karlıbel Kitapları

Bu Ürünü Alanlar Bunları da Aldı

Birlikte Bakılan Ürünler

Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın