Sözlü - Mülakat Sınavları ve Yargısal Denetimi

Sözlü - Mülakat Sınavları ve Yargısal Denetimi

Yorum Ekle

38,00 TL

125 TL üzeri kargo bedava!

Kategori Kitap > Akademik
Yayınevi Adalet Yayınevi
Yazar Abdullah Uz
Mustafa Yaşar Demircioğlu
Barkod 9786055336844
Tedarik Süresi 7 iş günü
- +
SEPETE EKLE

Sözlü - Mülakat Sınavları ve Yargısal Denetimi

Anayasanın Siyasal Haklar ve Ödevler bölümünde yer alan 70'inci maddesinde, her Türk vatandaşının kamu hizmetine girme hakkına sahip olduğu belirtilmiş, hizmete alınmada görevin gerektirdiği niteliklerden başka hiçbir ayrımın gözetilemeyeceği hükme bağlanmıştır. Buna göre idare, kamu personeli alımında sadece görevin gerektirdiği nitelikleri, yani liyakat şartını esas almak zorundadır.

İdarenin liyakati ölçmek için en önemli enstrümanı sınavlar olmakla birlikte, özellikle sözlü–mülakat sınavlarının, idarenin bu alanda nasıl ve ne kadar sahip olduğu çok tartışmalı olan takdir yetkisinin sınırlarını zorlama, kamu yararı ve hizmet gereklerini göz ardı etme ve liyakat ilkesine aykırı karar alma aracına dönüştürüldüğü, genel bir tespit ve değerlendirme olarak ifade edilmektedir.

Bu bağlamda, tipik bir idari işlem olarak idare tarafından gerçekleştirilen sözlü–mülakat sınavlarının; yetki, şekil, sebep, konu ve amaç unsurları bakımından idari yargı denetimine açık olduğu bilinmekle birlikte, bu denetimin, hangi unsurlar bakımından ne şekilde ve ne ölçüde yapılabilir olduğunun özel olarak hukuki bir inceleme konusu yapılmasının uygulamaya önemli katkılar sağlayacağı düşünülmektedir.

Konu Başlıkları

Kamu Hizmetine Girme Hakkı ve Liyakat İlkesinin Gerçekleştirilmesi Bağlamında Bir Ölçme–Değerlendirme Aracı Olarak Sözlü–Mülakat Sınavları
Sözlü–Mülakat Sınavlarının Yargısal Denetimi

Dil Türkçe
Kâğıt Cinsi 1. Hamur
Cilt Tipi Ciltsiz
Basım Yeri TÜRKİYE
Yayın Tarihi Mart-2012
Baskı Sayısı 1. Baskı
Sayfa Sayısı 326
Ölçü 16x23,5 cm
  • Bu ürüne henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz...

Abdullah Uz Kitapları

Mustafa Yaşar Demircioğlu Kitapları

Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın

< !--END Criteo Product Tag-- >