Siyasetname'den Bilgelik Hikayeleri

Siyasetname'den Bilgelik Hikayeleri

Yorum Ekle

%30

9,03 TL 12,90 TL

125 TL üzeri kargo bedava!

Kategori İslam > Tasavvuf - Mezhepler - Tarikatlar
Yayınevi Avrupa Yakası Yayınları
Yazar Nizamü'l-Mülk
Barkod 9786055032395
Tedarik Süresi 5 iş günü
- +
SEPETE EKLE

Siyasetname'den Bilgelik Hikayeleri

Nizamü’l-Mülk, Sultan Melikşah’ın isteği üzerine Siyasetnâme (Siyaset Kitabı) isimli kitabını yazmıştır.  Bu eserde, devlet yöneticilerine tavsiyeler yer alır. Ancak bu tavsiyeler okuyucuya kuru bir şekilde sunulmamıştır. Kitap boyunca; ayet-i kerimeler, hadis-i şerifler, peygamber kıssaları, hikmetli sözler, tarihten ibretlik hikâyeler önemli yer tutar. Böylece kitabın etkileyiciliği, yararlılığı ve sürükleyiciliği artar.

Nitekim eseri ile ilgili olarak Nizâmü’l-Mülk, hiçbir hükümdar ve yönetici bu kitabı eline almamazlık edemez. Böyle bir kitaptan vazgeçilemez. Bilhassa içinde bulunduğumuz zamanda onu okumaktan başka çare yoktur. İnsanlar bu kitabı ne kadar çok okurlarsa din ve dünya işlerinde uyanıklıkları o kadar artar. Dost ve düşmanlarının işlerini daha iyi takdir ederler. İşler daha aydınlık olur. Onlara, doğru tedbirler alma yolu açılır.

Devletin, sarayın ve divanın prensip ve düzeni, vergi işleri, halk ve ordunun durumu düzelir ve aydınlanır. Bütün ülkede uzak-yakın, az çok hiçbir şey gizli kalmaz. Gerçekten, Nizâmü’l-Mülk’ün özellikle yönetici kesimin okumasını tavsiye ettiği bu eserini, Türkiye Selçuklu Sultanı 1. Alaeddin Keykubad’ın elinden düşürmediğini bilmekteyiz.

Dil Türkçe
Kâğıt Cinsi 2. Hamur
Cilt Tipi Ciltsiz
Basım Yeri İstanbul
Yayın Tarihi Temmuz-2015
Baskı Sayısı 1. Baskı
Sayfa Sayısı 184
Ölçü 10,5x19 cm
Editör Selman Sevim
  • Bu ürüne henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz...

Nizamü'l-Mülk Kitapları

Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın

< !--END Criteo Product Tag-- >