Simgesel Psikanaliz Dergisi Sayı: 1

Simgesel Psikanaliz Dergisi Sayı: 1

Yorum Ekle

%12

17,42 TL 19,80 TL

100 TL üzeri kargo bedava!

Kategori Periyodik Yayınlar > Diğer
Yayınevi Simgesel Psikanaliz Dergisi
Yazar Kolektif
Barkod 3990000030843
- +
Baskısı yok

Simgesel Psikanaliz Dergisi Sayı: 1

“Lacan, öğretisinin birçok yerinde esas amacının psikanalist yetiştirmek olduğunu vurgulamıştır. Ona göre psikanaliz, birbirini yaratan ve destekleyen bir teori ve pratik bütünüdür, yani praksistir. Psikanalitik teori, analitik deneyim olmadan düşünülemez; bunun tersi de geçerlidir. O zaman, Lacan’ın kuramını tam anlamıyla sindirmek için öncelikle analitik deneyimde ve klinik pratikte bu kuramın tam olarak nereye denk düştüğünü anlamak gerekiyor. İşte tam da bu noktada, bu dergiyi çıkarma ihtiyacı duyduk. Lacan’ın o göz korkutan kavramlarının nereden geldiği, o kavramların analitik deneyimde neye karşılık geldiği, Lacan’ın klinik kavramlarla ilişkisinin ne olduğu ve bir bütün olarak Lacan’ın kuramının ne anlatmak istediği gibi konulara bir nebze açıklık getirebileceğimizi düşünüyoruz. Dergiyi planlarken olabildiğince yalın ve giriş niteliği taşıyan metinleri seçmeye özen gösterdik. Tabii metinlerin bir kısmını, bu konuda birikimi daha fazla olan okurların faydalanabilmesi ve dünyadaki önemli Lacancıların metinlerinin Türkçeye kazandırılması amacıyla daha zor metinlerden seçtik. Kısacası bu dergideki metinlere, okurlarını Lacancı klinik pratik ve teori hakkında daha fazla düşünmeye davet etmeyi amaçlayan metinler demek daha uygun görünüyor.

Elinizdeki dergi, semptomun psikanalizdeki kavranışı, analitik deneyimde semptomun rolü, öznenin semptomla ilişkisi gibi konuları sorunsallaştıran metinler aracılığıyla, semptomun çözüm yönünde bir engel mi teşkil ettiği yoksa çözümün bir parçası mı olduğu sorusuna bir yanıt bulmayı amaçlıyor.

Umarız ki bu dergi aracılığıyla, Lacancı psikanalize o veya bu nedenle, az ya da çok ilgi duymuş kişilere ulaşabilir, Lacancı psikanalizle ilişkilenmelerini sağlayabilir ve Lacancı psikanalize olan ilginin “analist arzusuna” dönüşmesine katkı sunabiliriz. İlgiyle ve arzuyla okumanız dileğiyle…”

Dil Türkçe
Kâğıt Cinsi 2. Hamur
Cilt Tipi Ciltsiz
Basım Yeri İstanbul
Yayın Tarihi Mayıs-2017
Baskı Sayısı 1. Baskı
Sayfa Sayısı 142
Ölçü 16x23,5 cm
Editör Ayşegül Erdem
Oğuzhan Nacak
  • Bu ürüne henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz...

Kolektif Kitapları

Bu Ürünü Alanlar Bunları da Aldı

Birlikte Bakılan Ürünler

Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın