Şehit Kubilay

Şehit Kubilay

Yorum Ekle

%25

5,56 TL 7,41 TL

125 TL üzeri kargo bedava!

Kategori Tarih > Türkiye ve Cumhuriyet Tarihi
Yayınevi İleri Yayınları
Yazar Kan Demir
Barkod 9789756288269
- +
Baskısı yok

Şehit Kubilay

Kubilay, 1923 yılında kurulan genç Cumhuriyet'e karşı, Menemen'de ayaklanma teşebbüsünde bulunan gericiliğin karşısına dikilen Türk askeridir, Türk öğretmenidir, Türk gencidir. 1923'ten bugüne, Cumhuriyet kararlılığının, timsalidir.

Ancak nedense Kubiiay üzerine her yıl törenler düzenlenmesine karşın, geride sadece tek bir fotoğrafı kalmıştır. Kubilay'a ait tek bir satır yazıya, bir anıya rastlayanlayız. Kubiiay bir kahramandır ama bu kahramana ait bir kitap bulamayız. İleri Yayınlan, "Artık Atatürkçü bir yayınevi var" sloganı ile yola çıktığına göre, adı unutulan, unutturulan ya da sadece sloganlarda yaşayan bu büyük Türk devrimcisini, yeniden Türk milletinin önüne, kimliği ile, yaşamı ile, fikirleri ile getirmeliydi.

Bu küçük kitapçık işte bu amaçla hazırlandı.

Kubilay şehit edildikten hemen sonra, Kanaat Kitabevi tarafından bir kitapçık hazırlanmıştı. Kitapçığın yazarı Kan Demir'di.

Neredeyse 75 yıl sonra, bu kitapçığı yeniden yayınlıyoruz. Kitapçık, o döneme ve günlere ait tek belge niteliğinde. Kubilay'ın annesinin, kardeşinin, öğretmen arkadaşlarının tanıklıklarına dayanıyor. Yine o günlere ait fotoğraflara yer veriyor.

Dil Türkçe
Kâğıt Cinsi 2. Hamur
Cilt Tipi Ciltsiz
Sayfa Sayısı 112
Ölçü 13,5x20 cm
  • Bu ürüne henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz...

Kan Demir Kitapları

Bu Ürünü Alanlar Bunları da Aldı

Birlikte Bakılan Ürünler

Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın