Sanat Eğitiminde Duyusal Algı ve Estetik

Sanat Eğitiminde Duyusal Algı ve Estetik

Yorum Ekle

%20

24,00 TL 30,00 TL

100 TL üzeri kargo bedava!

Kategori Sanat > Diğer
Yayınevi Aralık Kitap
Yazar Mukadder Özdemir Balakoğlu
Barkod 9786058421929
Tedarik Süresi 10 iş günü
- +
SEPETE EKLE

Sanat Eğitiminde Duyusal Algı ve Estetik

Varlık âleminde yaşayan ve kendini kuşatan objeleri alımlamak ve kendini eylemek durumunda olan birey, her zaman sanat eseri ile ilgili değildir. Birey sanata ilgisiz, bilgisiz, estetik açıdan duyarsız olsa bile, bu durum onun, duyusal algı yoluyla estetik fenomen yaşantıları gerçekleştirmesine engel oluşturmaz. Bireyin kendisi için anlamı olmayan şeylerle ilgilenmeye hevesli olmadığı düşünülürse, süjenin estetik bilimi ile birincil ilgisi, estetik konusunda bilgi birikimine sahip olmak değil, duyularını fark etme ve kendi duyusal algıları yoluyla tecrübelerini arttırmak olacaktır. İşte bu duyularını fark etme ve anlamlandırma yaşantısı sanat eğitiminde estetik bağlantıların kurulmasıyla gerçekleşir.

Dünyayı anlamanın en kısa ve kendini ifade etmenin en etkili yolu sanattan geçer. Sanatsal öğrenmeler ise duyusal algılarla gerçekleşir. Duyusal algılar kişinin, sadece bilgilerini değil; hoşlanmasını, katkısını, görmesini, keşiflerini ve tüm duyumlarını önemseyen bir tutumdur. Aynı zamanda duyusal algılarla gerçekleştirilen öğrenmeler kalıcı ve etkili olan önemli algılardır.

Bu kitap her ne kadar yepyeni bir estetik bağlantı metodu ortaya koyamasa da duyuları dışarıda bırakan anlayışı terk etmenin mümkün olduğunu göstermekte, inandırmaya çalışarak bazı önerilerde bulunmaktadır. Bu yönüyle sanat öğrencilerini ilgilendirdiği kadar, sanata ilgili olan her bireyin faydalanabileceği bir kitaptır.

Dil Türkçe
Kâğıt Cinsi 2. Hamur
Cilt Tipi Ciltsiz
Basım Yeri TÜRKİYE
Yayın Tarihi Ağustos-2019
Baskı Sayısı 1. Baskı
Sayfa Sayısı 166
Ölçü 13,5x21 cm
  • Bu ürüne henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz...

Mukadder Özdemir Balakoğlu Kitapları

Bu Ürünü Alanlar Bunları da Aldı

Birlikte Bakılan Ürünler

Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın