Samur Devri

Samur Devri

Yorum Ekle

%25

18,75 TL 25,00 TL

100 TL üzeri kargo bedava!

Kategori Tarih > Osmanlı Tarihi
Yayınevi Tarih Vakfı Yurt Yayınları
Yazar Ahmet Refik Altınay
Çeviren Ziver Öktem
Barkod 9789753332460
- +
Baskısı yok

Samur Devri

Ahmet Refik Altınay'ın "Geçmiş Asırlarda Osmanlı Hayatı" başlıklı bir dizi halinde Kitaphane-i Hilmi tarafından 1915-1927 tarihleri arasında yayımlanan on altı eserini Tarihe Yolculuk adını verdiğimiz dizimizle okurlarımızla buluşturuyoruz. Altınay'ın Samur Devri (1049-1059) adlı eserinin ilk baskısı 1927 yılında yapılmıştır.

Sultan İbrahim'in 1640-1648 yılları arasında süren saltanatı sırasında Dördüncü Murad'ın katı yönetimine nazaran daha serbest bir idare hüküm sürmüştür. Kitabına Dördüncü Murad'ın vefatıyla başlayan Altınay da tahta çıkan Sultan İbrahim'in "deli" olduğu yönündeki rivayetleri destekliyor:

"Sultan Murad'ın yerine geçen de onun kadar zalim ve belki ondan fazla olarak, akılsız ve anlayışsız bir deliydi" Altınay, Sultan İbrahim'in yaşamını ve sekiz yıl süren saltanatını ilgi çekici bir üslupla anlatıyor. Kitabın başlığına da taşıdığı,
Sultan'ın samur kürk merakından Yeniçeri Ocağı ağalarının isyanına kadar tarihsel olaylar ile rivayetlere dayanan yönlerini bir arada aktaran Altınay, kitabının ilk sayfasında bu konuları alt başlıklar olarak sunuyor: Dördüncü Murad'ın Vefatı, Sultan İbrahim'in Mahbesten Çıkarılması, Kösem Valide, Sarayda Cinci Hoca, Sultan İbrahim'in Cinnetleri,Telli Haseki-Şekerpare, Samur ve Amber Vergisi, Ağaların isyanı,Sultan İbrahim'in Hal'i ve idamı.
(Tanıtım Bülteninden)

Dil Türkçe
Kâğıt Cinsi 2. Hamur
Cilt Tipi Ciltsiz
Basım Yeri İstanbul
Yayın Tarihi Temmuz-2010
Baskı Sayısı 1. Baskı
Sayfa Sayısı 200
Ölçü 13x19,5 cm
Editör Tuğba Yıldırım
Çeviren Ziver Öktem
  • Bu ürüne henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz...

Ahmet Refik Altınay Kitapları

Bu Ürünü Alanlar Bunları da Aldı

Birlikte Bakılan Ürünler

Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın