Refik Halit Karay

Refik Halit Karay

Yorum Ekle

40,00 TL

200 TL üzeri kargo bedava!

Kategori Edebiyat > Biyografi-Otobiyogafi
Yayınevi Akçağ Yayınları - Ders Kitapları
Yazar Şerif Aktaş
Barkod 9799753385861
Tedarik Süresi 7 iş günü
- +
SEPETE EKLE

Refik Halit Karay

Refik Halit Karay, 1908 yılında Servet-i Fünun Mecmuası'nda yazı hayatına başlar. Kısa bir müddet zarfında, daha çok mizahi yazılarıyla Türk okuyucusunun dikkatini üzerinde toplamaya muvaffak olur. 'Kirpi'nin Dedikleri' yazarı, ilk hikayelerini de, aynı yıllarda neşreder. Yani Refik Halit, daha yazı hayatının başlangıcında, bir taraftan mizahi eserler kaleme alarak devrinin özelliklerini yansıtırken diğer taraftan Maupassant benzeri hikayeleriyle İstanbul'un kenar semtlerindeki insanların hayat tarzlarını anlatıyor.

Onun Kalem, Cem, Aydede başta olmak üzere muhtelif dergi ve gazetelerde neşrettiği mizahi yazılar, 20. yüzyılda kendi türünün yol açıcısı durumundadır.

Henüz Anadolu'ya sürgün olarak gitmeden kaleme aldığı köy ve kasaba konulu hikayeler, Cumhuriyet devri Türk hikayeciliğinin işleye işleye bitiremediği problemleri konu aldığı için, Türk edebiyatında ayrı bir ehemmiyet arzederler. Refik Halit Karay, bunlardan başka, roman ve gazete yazılarında da dili iyi ve güzel kullanmasıyla dikkati çeken yazarlarımızdandır.

Dil Türkçe
Kâğıt Cinsi 2. Hamur
Cilt Tipi Ciltsiz
Basım Yeri Ankara
Yayın Tarihi 2004
Baskı Sayısı 1. Baskı
Sayfa Sayısı 285
Ölçü 13,5x19,5 cm
  • Bu ürüne henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz...

Şerif Aktaş Kitapları

Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın

< !--END Criteo Product Tag-- >