Pirina

Pirina

Yorum Ekle

%35

12,04 TL 18,52 TL

125 TL üzeri kargo bedava!

Kategori Edebiyat > Türk Edebiyatı
Yayınevi İkinci Adam Yayınları
Yazar Ahmet Eraydın
Barkod 9786051282664
- +
Baskısı yok

Pirina

1953 Yılında Edincik / Bandırmada doğdu. İstanbul Teknik Üniversitesi / Mimarlık Fakültesini bitirdi. Pirina, yazarın ilk romanıdır. 70li yıllardan 12 Eylül darbesine uzanan döneme tanıklık eden küçük burjuva kökenli bir grup genç insanın; işkenceler, mahpusluklar, siyasal cinayetler ve aşk dolu yaşamlarına kendi iç dünyalarından dokunan bir roman.

Geminin güvertesine yaklaşıp uzaklaşan martılar, yanan tankerin enkazı üzerinde daireler çiziyor, lacivert deniz yüzeyinde oluşan mor kıvrımlar arasına doğanın isyanını çığlığa dönüştüren notalar serpiştirerek, akşam vaktinin alacakaranlık öykülerine doğru kanat çırparak gözden kayboluyorlardı.

Hüseyin için de hayat, benzer biçimde kanat çırparak bilinmezliğe koşmaktan ibaret olmuştu. Yelkenlerini dolduran rüzgâr, onu ne tarafa sürüklerse o tarafa yönelmiş, çok yorulduğunda ise yelkenleri indirmekten başka bir çare bulamamıştı. Teknesini sakin bir koya çektiği son günlerde, yelkeni dolduran esintileri hizaya sokabilen ve ortaya çıkan gücü en uygun biçimde yaşam enerjisine ekleyen dümeni bulmuştu.

Gemlikte zeytinyağı fabrikasını gezerken; her hasat mevsiminde ağaçları süsleyen zeytin tanelerinin sırıkla dövülmesi ve taze sürgünleri ile birlikte yere serilip toplanması, ezilmek için fabrikaya taşınması, bana her dönem işkencelerden geçirilen devrimcileri anımsattı. Zeytinlerin yağa dönüştürülmesi sırasında arta kalan pirina ne kadar değersizleştirilmiş olsa da yağından sabun elde edilmesi ve kuru pirinanın, sızma yağı yıkamak için kaynatma kazanlarının altında yakılması, küle dönüşen büyük hayaller gibiydi.

Dil Türkçe
Kâğıt Cinsi 2. Hamur
Cilt Tipi Ciltsiz
Sayfa Sayısı 404
Ölçü 13,5x20 cm
  • Bu ürüne henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz...

Ahmet Eraydın Kitapları

Bu Ürünü Alanlar Bunları da Aldı

Birlikte Bakılan Ürünler

Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın