Peygamberler Tarihi

Peygamberler Tarihi

Yorum Ekle

6,60 TL

150 TL üzeri kargo bedava!

Kategori İslam > İslam Tarihi
Yayınevi Yason Yayıncılık
Yazar Turgut Akbuğra
Barkod 9786059869195
- +
Baskısı yok

Peygamberler Tarihi

İbrahimi dinlere göre Tanrı tarafından yaratılan ilk insan. Her İbrahimi dinde Adem'e bakış açısı ve Adem'in hikayesi farklılık gösterse de özünde büyük oranda aynıdır. Sümer mitolojisinde yaratılmış ilk insan ve ilk kral olan Adapa diğer bazı unsurların yanında isimsel olarak da Adem inancının kökenini oluşturmuş gözüküyor. Ademin çamurdan, kaburga kemiğinden eşinin yaratılması, cennetten kovuluş, yasak meyve, yılan, Adem'in bin yıla yakın yaşaması vb. temaları Sümer efsaneleri ile örtüşen motiflerdir. (Adem ve Adapa efsanesi arasındaki ilişki: Tevrat'ın Tekvin bölümüne Adem ile Nuh tufanı arasındaki geçen süre 1756 yıllık bir süreye karşılık gelmektedir. İslami anlayışın da ilgili hadislerin yol göstermesiyle aynı yönde geliştiğini söylemek mümkündür. Ibni Sad, Tabakat'ında Adem'le Musa arasında 3 bin yıllık bir zaman olduğunu kaydetmektedir.

Müslümanlar Adem'in yaratılmış ilk insan ve ilk peygamber olduğuna inanırlar. İnanışa göre Allah O'nu Rahman suretinde yaratmış ve O'na kendi ruhundan üflemiştir. Adem'in 1000 ve 2000 yıl yaşadığı kabul edilir.

Ademden İslam dininin kutsal kitabı Kuran'da sekiz surede bahsedilir. Kur'an dışı anlatımlarda kıssa, mitolojik bir hale sokulmuştur. Buhari ve Müslim gibi güvenilen hadis kaynaklarına göre Adem'in boyu 60 zira (yaklaşık 35-48 metre) dir.

İslam'da Adem'in topraktan yaratıldığına Allah'ın ona diğer varlıklara öğretmediği isim koymayı manalarını bulmayı öğrettiğine inanılır. Allah meleklerin ona karşı secde etmesini istemiş fakat iblis kibrinden ötürü ona secde etmemiştir. İblis bu yüzden Cennet'ten kovulur. Kur'an'da Kehf Suresinin 50. ayetinde İblis'in melek değil cin olduğu ifade edilir.

Dil Türkçe
Kâğıt Cinsi 2. Hamur
Cilt Tipi Ciltsiz
Basım Yeri TÜRKİYE
Yayın Tarihi Şubat-2015
Baskı Sayısı 1. Baskı
Sayfa Sayısı 228
Ölçü 13,5x20,5 cm
Editör Taşkın Köksal
  • Bu ürüne henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz...

Turgut Akbuğra Kitapları

Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın

< !--END Criteo Product Tag-- >