Paris’in Göbeğinde

Paris’in Göbeğinde

Yorum Ekle

%32

7,55 TL 11,11 TL

100 TL üzeri kargo bedava!

Kategori Edebiyat > Fransız Edebiyatı
Yayınevi Engin Yayıncılık
Yazar Emile Zola
Barkod 9789753793841
- +
Baskısı yok

Paris’in Göbeğinde

Zola, Rougon Macqart'ın üçüncü bölümünü, Paris'in merkezinde, yakın tarihlerde Batard tarafından inşa edilen Haller'e yerleştiriyor. La Cure de çizilen "Milyonlara koşu" dan sonra, anlatılan "Paris'in göbeği" çıplak gerçeklerin bayramı olacak. Karışık, fırtınalı ve coşkulu kalabalığı; yiyeceklerin üst üste yığılışı ve renklerin parıltısı; birbirine karışan güçlü, çiftlik, bahçe ve balık kokuları.

1851 devriminden sonra, yanlışlıkla tutuklanan Florent 7 yıllık işkence ve sıkıntıdan sonra Cayenne zindanından kaçar. Quenu-Gradelle büyük şarküterisini başarıyla idare eden Lisa ile evlenmiş olan üvey kardeşine yeniden kavuşur. Fakat Florent'ın yeri onların yanı mıdır? Adalet rüyalarından vazgeçmiş midir? Çünkü imparatorluk "Dükkancının göbeğine, namusluların göbeğine... Ahırda kuru ot tüketen hayvanların olayını" aldıysa da, açları memnun edemedi. Ve büyük Felemeng kermesi, zayıflarla şişmanların bitmez tükenmez çatışmalarını, yakında yeniden başlatacaktır.

Gerçeğe dayanan, onu yeni bir ışıkta güzelleştirerek büyüten, böylesine destansı bir yetenek, "Paris'in Göbeği"nde kullanıldığından daha iyi bir şekilde, hiçbir yerde kullanılmamıştır.

Balzac'ın sezdiği ve Baudelaire'in yücelttiği kentsel görünümün güzelliğini, ilk defa bu eserde bir yazar, Emile Zola ele aldı. Zola, gerçeğin gücünü herkesten önce fark ederek, edebi soyluluk yazını haline getirmiş ve romansı bir evrenin kalbine yerleştirilmiştir.

Dil Türkçe
Kâğıt Cinsi 2. Hamur
Cilt Tipi Ciltsiz
Sayfa Sayısı 360
Ölçü 13,5x20 cm
  • Bu ürüne henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz...

Emile Zola Kitapları

Bu Ürünü Alanlar Bunları da Aldı

Birlikte Bakılan Ürünler

Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın