Otizm’e Sahip Bireyler ve Aileler İçin Rehber: Ergenlik Kabus Olmasın

Otizm’e Sahip Bireyler ve Aileler İçin Rehber: Ergenlik Kabus Olmasın

Yorum Ekle

48,00 TL

150 TL üzeri kargo bedava!

Kategori Sosyoloji > Aile ve Çocuk
Yayınevi Eğiten Kitap
Yazar Deniz Tekin Ersan
Nurgül Akmanoğlu
Barkod 9786055472610
Tedarik Süresi 5 iş günü
- +
SEPETE EKLE

Otizm’e Sahip Bireyler ve Aileler İçin Rehber: Ergenlik Kabus Olmasın

Bu kitabın çıkış noktası, bizim ve çevremizdeki diğer uzmanların çalıştıkları ailelerin bu konuda bir rehber kitaba ihtiyaç duyduklarını belirtmeleridir. Bununla birlikte bu kitabın amacı ailelerin otizm spektrum bozukluğuna sahip çocuklarıyla ergenlik sürecinde yaşadıkları sorunlara çözümler önermek ve ailelere yol göstermektir.

Otizm alanında çalışmaya başladığımızdan bu yana çözülmesi gereken birçok sorunla karşılaştık. Ülkemizde otizmin tanılanmasına yönelik geçmişin çok uzun bir sürece sahip olmadığını göz önüne alırsak, genellikle karşılaştığımız soru ve sorunlar davranış kontrolü, iletişim, kavram ve beceri öğretimine yönelikti.

Ancak geçen zamanla birlikte çocuklarımız büyüdü ve ergenliğe girdiler. Böylece bugüne kadar karşılaştığımız soru ve sorunlar da değişmeye başladı. Cinselliğin hala tabu olduğu ülkemizde bu soru ve sorunları ailelerle konuşmak ve çözüm üretmek diğer sorular kadar kolay olmuyor.

Başka bir deyişle, cinselliği konuşmaktan utanan ebeveynler uzmanlara soru soramıyor ya da yaşadıkları sıkıntıları paylaşamıyorlar. Örneğin, dokuz senedir çocuğuna eğitim verdiğim ve birlikte birçok sıkıntının üstesinden geldiğimiz bir ebeveyn bile çocuğunun cinsel gelişim sürecinde ortaya çıkan sorunlarını benimle paylaşmakta sıkıntı yaşayabiliyorken diğer ebeveynlerin yeni tanıştıkları bir uzmanla bu sorunları paylaşmasının çok daha güç olduğunu tahmin etmek zor olmasa gerek.

Dil Türkçe
Kâğıt Cinsi 2. Hamur
Cilt Tipi Ciltli
Basım Yeri Ankara
Yayın Tarihi Eylül-2012
Baskı Sayısı 1. Baskı
Sayfa Sayısı 70
Ölçü 16x24 cm
  • Bu ürüne henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz...

Deniz Tekin Ersan Kitapları

Nurgül Akmanoğlu Kitapları

Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın

< !--END Criteo Product Tag-- >